Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 23 października 2018

Uroczystości z okazji 70. rocznicy otwarcia pierwszej ambasady Izraela [PL/ENG]

  |   Uroczystość z okazji 70. rocznicy otwarcia pierwszej ambasady Izraela w Polsce Uroczystość z okazji 70. rocznicy otwarcia pierwszej ambasady Izraela w Polsce Uroczystość z okazji 70. rocznicy otwarcia pierwszej ambasady Izraela w Polsce Uroczystość z okazji 70. rocznicy otwarcia pierwszej ambasady Izraela w Polsce Uroczystość z okazji 70. rocznicy otwarcia pierwszej ambasady Izraela w Polsce Uroczystość z okazji 70. rocznicy otwarcia pierwszej ambasady Izraela w Polsce Uroczystość z okazji 70. rocznicy otwarcia pierwszej ambasady Izraela w Polsce Minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta RP do uczestników uroczystości Uroczystość z okazji 70. rocznicy otwarcia pierwszej ambasady Izraela w Polsce Uroczystość z okazji 70. rocznicy otwarcia pierwszej ambasady Izraela w Polsce

Minister Wojciech Kolarski wziął udział w uroczystościach z okazji 70. rocznicy otwarcia pierwszej ambasady Izraela w Polsce, która była jednocześnie pierwszą placówką dyplomatyczną państwa Izrael na świecie. Po odśpiewaniu hymnów obu państw Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. „Niech obchody tegorocznych jubileuszy niepodległego Izraela i niepodległej Polski przyczynią się do umocnienia uczuć patriotycznych obu naszych narodów oraz utwierdzą je w przekonaniu o potrzebie przyjaznej, nacechowanej wzajemnym szacunkiem współpracy na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i wszechstronnego rozwoju cywilizacyjnego współczesnego świata” – napisał Prezydent do uczestników spotkania. ENGLISH VERSION>>
 

Zobacz także: 70. rocznica otwarcia w Warszawie pierwszej izraelskiej placówki dyplomatycznej na świecie Uroczystość rozpoczęła się od rekonstrukcji wydarzeń z 29 września 1948 r. To tego dnia – po złożeniu listów uwierzytelniających w Belwederze – przedstawiciel Izraela Israel Barzilaj wrócił wraz ze swoim personelem do tymczasowej placówki na drugim piętrze Hotelu Bristol przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i z balkonu pozdrowił zebranych przed budynkiem przedstawicieli społeczności żydowskiej.

 

 

23 października 2018 r. z tego samego balkonu obecna ambasador Izraela Anna Azari wraz ze swoimi współpracownikami ponowiła gest pozdrowienia wobec zaproszonych gości.

 

 

 

Wydarzenie stało się okazją do podsumowania dotychczasowych relacji między Izraelem a Polską w roku obchodów 70 lat niepodległości Izraela i 100 lat niepodległości Polski.

 

Poleć znajomemu