Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 23 października 2018

„Nie wykluczałbym i nie przesądzał nowelizacji ustawy o SN”

Nie wykluczałbym i nie przesądzał nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział we wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha odnosząc się do postanowienia TSUE w sprawie tzw. środków tymczasowych. Jego zdaniem ta „rzecz wymaga uporządkowania, jeśli chodzi o kwestie prawne”.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował w ubiegły piątek o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku. Przepisy ustawy o SN w tym zakresie odnoszą się też do sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. TSUE przychylił się w pełni do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie.

 

W poniedziałek prof. Małgorzata Gersdorf wezwała 23 sędziów SN, objętych zakresem zastosowania środków tymczasowych, do stawienia się w SN w celu podjęcia służby sędziowskiej.

 

Minister Mucha był pytany we wtorek w RMF FM, czy Prezydent Andrzej Duda zareaguje na to wezwanie przez prof. Gersdorf sędziów do stawienia się w SN.

 

- Myślę, że to państwo polskie zareaguje na kwestie związaną z postanowieniem TSUE. Co do zastosowania środków tymczasowych jesteśmy na etapie analizy prawnej. To jest nowa rzecz. To postanowienie zostało dostarczone w trybie ekstraordynaryjnym w piątek, na dwa dni przed wyborami samorządowymi. To rzecz, która wymaga pewnego uporządkowania, jeśli chodzi o kwestie prawne - wskazał.

 

Na pytanie, czy potrzebna będzie nowelizacja ustawy o SN, Paweł Mucha odparł: „Nie wykluczałbym takiej nowelizacji, ale też nie przesądzałbym na tym etapie analizy prawnej”.

Pytany, czy ewentualny projekt noweli ustawy o SN może powstać w Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że „oczywiście może tam powstać”.

 

Prezydent Duda we wtorek podczas konferencji w Berlinie zwrócił uwagę, że orzeczenie TSUE zostało wydane w ubiegły piątek. - Znamienne dla mnie było to, że nastąpiło ono akurat prawie że w momencie nastąpienia ciszy wyborczej przed wyborami w Polsce, ale rozumiem, że takie sytuacje się zdarzają - mówił. (PAP/MK)

Poleć znajomemu