Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 24 października 2018

Szef BBN: Polityka Rosji wyzwaniem dla Polski, regionu i Europy

Ambicje Rosji wpływają na debatę o bezpieczeństwie Polski, regionu i Europy – powiedział szef BBN Paweł Soloch, który wziął w środę udział w otwarciu konferencji Warsaw Security Forum, zorganizowanej przez Fundację Pułaskiego. Podkreślił też znaczenie utrzymania więzi transatlantyckich.

 

Minister Soloch zauważył, że polityka Rosji wpływa na debatę o bezpieczeństwie, Polski, regionu i Europy, a także świata. - Ambicje Rosji są wyzwaniem nie tylko dla Polski i regionu, ale mają wymiar globalny, co wynika z globalnych celów Rosji, która podejmuje próby podważenia światowego porządku bezpieczeństwa – powiedział szef BBN.

 

Wyraził przekonanie, że prezydent Rosji Władimir Putin „konsekwentnie realizuje plan” odbudowy mocarstwowej pozycji Rosji i jest gotów wykorzystywać przy tym słabości państw zachodnich. - Dlatego ważna jest nasza jedność w ramach całej demokratycznej wspólnoty Zachodu – podkreślił.

 

Minister dodał, że utrzymanie więzi transatlantyckich jest ważne dla NATO i bezpieczeństwa wschodniej flanki, ale i dla całej Europy. - Ewentualne wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej traktujemy jako inwestycję w bezpieczeństwo całego regionu, Sojuszu, Unii Europejskiej i całego kontynentu – zaznaczył szef BBN.

 

W piątej edycji WSF, organizowanej przez Fundację i BBN, uczestniczy 150 prelegentów Europy, Ameryki Północnej i Azji, w tym 10 delegacji ministerialnych z całej Europy. Partonat nad konferencją objęły MSZ, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji, MON, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. 

(PAP/KG)

Poleć znajomemu