Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 21 października 2018

Wizyta ministra Kwiatkowskiego na Ukrainie w ramach „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie

  |   Wizyta ministra Kwiatkowskiego na Ukrainie w ramach kolejnej edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie Wizyta ministra Kwiatkowskiego na Ukrainie w ramach kolejnej edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie Wizyta ministra Kwiatkowskiego na Ukrainie w ramach kolejnej edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie Wizyta ministra Kwiatkowskiego na Ukrainie w ramach kolejnej edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie Wizyta ministra Kwiatkowskiego na Ukrainie w ramach kolejnej edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie Wizyta ministra Kwiatkowskiego na Ukrainie w ramach kolejnej edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie Wizyta ministra Kwiatkowskiego na Ukrainie w ramach kolejnej edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie

Od 19 do 21 października Sekretarz Stanu w KPRP minister Adam Kwiatkowski przebywał na Ukrainie w ramach kolejnej edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie”, która odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej. Delegacja KPRP odwiedziła miejscowości w rejonie chmielnickim: Berdyczów, Chmielnik, Latyczów, Maćkowce (wieś zamieszkała przez tzw. Mazurów – potomków polskich chłopów, osadników z XVII i XVIII wieku), Chmielnicki oraz Oleszkowce (wieś w rejonie chmielnickim, powstała w XVI wieku, zamieszkała obecnie przez ok. 220 osób).

 

Prawie 100%  tutejszych mieszkańców to Polacy posługujący się na co dzień polską gwarą. Podczas spotkań z polskimi mieszkańcami minister przekazał życzenia i upominki od Pary Prezydenckiej.

 

Rodacy otrzymali także pomoc materialną w postaci żywności, odzieży, chemii gospodarczej, sprzętu multimedialnego oraz pomocy naukowych, takich jak książki i gry edukacyjne.

 

 

Podczas wizyty na Ukrainie Adam Kwiatkowski złożył również kwiaty przed tablicami upamiętniającymi śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Żytomierzu i Gwardyjskim, na mogile Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1920 roku, na grobie matki Ignacego Jana Paderewskiego oraz przed tablicą upamiętniającą miejsce narodzin I.J. Paderewskiego w Hreczanach.

 

Minister wziął także udział w uroczystym koncercie z okazji 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowanym przez organizacje polskie działające w Chmielnickim.

 

 

Sekretarz Stanu złożył również wizytę w firmie produkującej przetwory mięsne „IncoFood” w Berdyczowie. Jest to firma ze 100% polskim kapitałem, która zatrudnia ok. 460 pracowników i jest jednym z największych pracodawców w tym mieście.

 

Akcja Pomocy Polakom na Wschodzie, jak w poprzednich edycjach, została zorganizowana przy wsparciu Spółek Skarbu Państwa oraz prywatnych sponsorów.

Poleć znajomemu