Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 26 października 2018

Min. Kolarski na uroczystościach 180. rocznicy utworzenia Biblioteki Polskiej w Paryżu

W imieniu Prezydenta RP minister Wojciech Kolarski wziął udział w uroczystościach 180. rocznicy utworzenia Biblioteki Polskiej w Paryżu. Na konferencji minister odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Zobacz także: List Prezydenta na 180. rocznicę utworzenia Biblioteki Polskiej w Paryżu „Z okazji jubileuszu słowa najwyższego uznania, gratulacje i najlepsze życzenia kieruję do wszystkich osób na co dzień współtworzącychtę instytucję, której znaczenia dla dziejów ojczystych i polskiej kultury nie sposób przecenić” - napisał Prezydent w liście.

 

W wydarzeniu uczestniczyli także Ambasador RP w Paryżu Tomasz Młynarski oraz Prezes Towarzystwa i Dyrektor Biblioteki Polskiej C. Pierre Zaleski.


Konferencję zorganizowało we współpracy z Polską Akademią Nauk zarządzające Biblioteką Polską w Paryżu Towarzystwo Historyczno-Literackie, którego pierwszym prezesem był książę Adam Jerzy Czartoryski, a pierwszym wiceprezesem Adam Mickiewicz. Biblioteka Polska powstała w 1838 r, sześć lat po utworzeniu Polskiego Towarzystwa Literackiego (które nieco później przekształciło się w Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie). Jej działalność stała się możliwa dzięki wsparciu francuskich przyjaciół. Do dziś instytucja obecna jest na Wyspie św. Ludwika w sercu Paryża i działa na rzecz utrzymania związków francusko-polskich.

 

Poleć znajomemu