Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 5 listopada 2018

Min. Szczerski: Musimy szanować demokrację w państwach narodowych

O konieczności szanowania demokracji w państwach narodowych, warunkach wprowadzenia w Polsce euro oraz przyszłości UE mówił w poniedziałek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski podczas prezentacji swojej książki „Utopia europejska” w Budapeszcie.


- Po pierwsze, musimy szanować demokrację w państwach narodowych i szanować wybory dokonywane przez obywateli w każdym z tych państw (...). A potem trzeba realizować relacje demokratyczne pomiędzy państwami narodowymi w ramach UE. (…) Czyli nie hierarchia w UE, tylko demokracja pomiędzy krajami europejskimi (...). Inna forma władzy zawsze będzie utopią  – oświadczył minister Szczerski.


Tymczasem, jak zaznaczył, dzisiaj krytykuje się w UE władze krajów realizujące obietnice wyborcze, czego przykładem jest Polska.


Spotkanie z polskim ministrem odbyło się w Instytucie Polskim w Budapeszcie z okazji wydania „Utopii europejskiej” w tłumaczeniu Lajosa Palfalviego. Uczestniczył w nim szef Komisji Spraw Zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Nemeth, a prowadzącym był analityk ośrodka Nezoepont, Agoston Samuel Mraz.


Krzysztof Szczerski podkreślił, że w obecnej sytuacji kryzysu w UE złą terapią jest wypychanie z niej kolejnych państw, bo może w niej nikt nie pozostać. - Drugą bezsensowną terapią jest podzielenie wewnętrzne Europy na dwie prędkości czy na różne kręgi integracji – ocenił. Jak zaznaczył, złą terapią jest też myślenie, że da się zbudować Europę bez wartości, że biurokracja może stworzyć Europę przepisami i że można abstrahować od tradycji i kultury, tożsamości czy religii, bo społeczeństwo jest konstrukcją polityczną. - To się zawsze kończyło przemocą – ostrzegł.

 

Pytany przez Z. Nemetha, czy można uratować strefę euro i czy kraje pozostające poza nią powinny się do niej przyłączyć, Krzysztof Szczerski wyraził przekonanie, że w związku ze strachem przed własnymi wyborcami elity europejskie boją się zmienić traktat UE, bo to wymagałoby referendów w niektórych krajach Unii, a ich wynik byłby niepewny. - Unia Europejska została złapana we własne sidła, gdyż boi się demokracji, więc zmienia prawo europejskie, udając, że to nie jest zmiana traktatowa – zaznaczył.

 

Jak powiedział, Polska do strefy euro nie przystępuje po pierwsze dlatego, że ekonomicznie jest to dla niej dzisiaj nieopłacalne, a po drugie dlatego, że „do tak zbudowanego budynku lepiej nie wchodzić, bo może się zawalić”.


Wskazał jednak, że strefa euro jest największym partnerem gospodarczym Polski, więc nie może jej być obojętna kondycja strefy. Dlatego opowiada się za jej ratowaniem, ale pod pewnymi warunkami – „po pierwsze, to nie może rozbić jedności europejskiej, po drugie, to nie może stworzyć dodatkowych kosztów, gdybyśmy któregoś dnia chcieli do tej unii walutowej wejść, czyli nie może pogorszyć warunków wejścia do strefy euro”.


Książkę „Utopia europejska” w ramach serii wydawniczej noszącej imię historyka i znawcy stosunków polsko-węgierskich Wacława Felczaka opublikowało wydawnictwo Rezbong. Na prezentacji obecni byli m.in. ambasador Jerzy Snopek, dyrektor Instytutu Polskiego Joanna Urbańska, przewodniczący kuratorium Fundacji im. Wacława Felczaka, polski konsul honorowy w Segedynie na południu Węgier Karol Biernacki oraz przedstawiciele Polonii, w tym rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewa Ronay.

 

Tematami rozmów Szefa Gabinetu Prezydenta RP w węgierskim parlamencie były przyszłość Europy, relacje polsko-węgierskie w kontekście regionalnym oraz napięte stosunki węgiersko-ukraińskie. Minister Szczerski spotkał się z Komisją Spraw Zagranicznych i wziął udział w pierwszym spotkaniu polsko-węgierskiej grupy parlamentarnej pod przewodnictwem wiceszefa parlamentu węgierskiego Janosa Latorcaiego. Na tym pierwszym spotkaniu dyskutowano na temat przyszłości Europy oraz geopolityki europejskiej i zwłaszcza relacji polsko-węgierskiej w kontekście polityki regionalnej – powiedział minister. 

 

Krzysztof Szczerski poinformował, że jego rozmówcy pytali o opinię Polski dotyczącą współpracy regionalnej ze szczególnym uwzględnieniem Trójmorza. - Widzę, że ten temat - Trójmorze - bardzo rezonuje wśród polityków węgierskich – ocenił, podkreślając, że rozmawiał z politykami wszystkich partii politycznych. - Można było usłyszeć opinie zgodne węgierskich parlamentarzystów, że Trójmorze jest nowym interesującym projektem, który daje przyszłość, ciekawy i ważny impuls do rozwoju regionalnej współpracy – powiedział.

 

Rozmawiano też o relacjach transatlantyckich i o polityce bezpieczeństwa. - Wyjaśniałem polską inicjatywę dotyczącą amerykańskiej obecności w regionie, a także współpracy w ramach wschodniej flanki NATO – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

(PAP/KG)

Poleć znajomemu