przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 7 listopada 2018

Minister Paweł Mucha o sytuacji w Sądzie Najwyższym

Zastępca Szefa  Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, odnosząc się do odwołania spraw, które miał rozpoznać nowy sędzia Izby Karnej SN Wojciech Sych, powiedział, że jego zdaniem, jest to zarządzenie „w cudzysłowie”, w którym próbuje się dezawuować decyzje chociażby Krajowej Rady Sądownictwa.

 

W poniedziałek prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną Stanisław Zabłocki wydał zarządzenie, na mocy którego zdjęto z wokandy sprawy wyznaczone w listopadzie i grudniu do rozpoznania przez powołanego do tej Izby przed miesiącem Wojciecha Sycha. Na mocy decyzji sędziego Zabłockiego, wstrzymano też wyznaczanie sędziego Sycha do składów orzekających w SN.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował 19 października o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku. TSUE chciał m.in., by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku, byli przywróceni do orzekania. W związku z tym 22 sędziów stawiło się w SN. Wśród tych sędziów, których objęła decyzja TSUE i powrócili do wykonywania obowiązków w SN, był prezes Izby Karnej sędzia Zabłocki.

 

- Cały czas jesteśmy na gruncie tego, że ustawa (o SN) obowiązuje, jest elementem polskiego systemu prawnego, nikt jej nie zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego, a z drugiej strony mamy sytuację taką, że ktoś się czuje w swoim subiektywnym przekonaniu z powrotem prezesem Izby i wydaje jako prezes zarządzenie - moim zdaniem jest to zarządzenie „w cudzysłowie” - w którym próbuje się dezawuować chociażby decyzję KRS, która też na gruncie ustawy przecież jest powołana - powiedział minister Mucha w radiowej Trójce, odnosząc się do zarządzenia sędziego Zabłockiego. Zobacz także: Minister Mucha: Sędziowie nie mogą się sami przywrócić

 

Jak podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta, jest przekonany, że sprawa zostanie uporządkowana. - Niekiedy mam wrażenie, że gdyby część elity sędziowskiej z tak ogromną determinacją działała na rzecz reformy wymiaru sprawiedliwości, jak działa w sprawach personalnie dotyczących tych członków elity, to już dawno w Polsce mielibyśmy świetnie funkcjonujący wymiar sprawiedliwości - zaznaczył minister Mucha.

 

Prezydent Andrzej Duda 10 października powołał 27 osób na sędziów Sądu Najwyższego: 19 w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, siedmiu w Izbie Cywilnej i jednego sędziego - Wojciecha Sycha - w Izbie Karnej. Wcześniej - 20 września - Prezydent Duda powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. Powołania te były zakończeniem procedury zainicjowanej w końcu czerwca publikacją w Monitorze Polskim obwieszczenia Prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN; do objęcia były 44 wakaty sędziowskie. (PAP/MK)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.