Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 5 listopada 2018

Węgry. Minister Szczerski o przyszłości Europy i relacjach polsko-węgierskich

Przyszłość Europy, relacje polsko-węgierskie w kontekście regionalnym oraz napięte stosunki węgiersko-ukraińskie były tematem rozmów Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego w węgierskim parlamencie. Minister Szczerski spotkał się tu z Komisją Spraw Zagranicznych i wziął udział w pierwszym spotkaniu polsko-węgierskiej grupy parlamentarnej pod przewodnictwem wiceszefa parlamentu węgierskiego Janosa Latorcaiego. 

 

  • Trójmorze 

Minister  poinformował, że jego rozmówcy pytali o opinię Polski dotyczącą współpracy regionalnej ze szczególnym uwzględnieniem Trójmorza. - Widzę, że temat Trójmorza - bardzo rezonuje wśród polityków węgierskich – ocenił, podkreślając, że rozmawiał z politykami wszystkich partii politycznych. - Można było usłyszeć opinie zgodne węgierskich parlamentarzystów, że Trójmorze jest nowym interesującym projektem, który daje przyszłość, ciekawy i ważny impuls do rozwoju regionalnej współpracy – powiedział.

 

  • Relacje transatlantyckie i polityka bezpieczeństwa

Rozmawiano też o relacjach transatlantyckich i o polityce bezpieczeństwa. - Wyjaśniałem polską inicjatywę dotyczącą amerykańskiej obecności w regionie, a także współpracy w ramach wschodniej flanki NATO – zaznaczył minister Szczerski. Jak ocenił, w polityce europejskiej występuje obecnie deficyt takich wartości jak szacunek, lojalność czy zaufanie, co powoduje, że w Europie jest coraz więcej napięć i prób dyscyplinowania narodów i państw europejskich. - Polska i Węgry muszą być tymi krajami, które będą przez swoją wzajemną relację polsko-węgierską, opartą właśnie na zaufaniu, lojalności, pokazywać, że inna polityka w Europie jest możliwa – wskazał.

 

 

Jak podkreślił, na spotkaniu z polsko-węgierską grupą parlamentarną mówiono o tym, „co Polska i Węgry mogą dzisiaj razem w Europie czynić”, i wyciągnięto wniosek, że ścisła współpraca polsko-węgierska „może być przykładem tego, jak odbudować politykę europejską opartą na wzajemnym szacunku, zaufaniu i lojalności”

Poleć znajomemu