Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 listopada 2018

Min. Szczerski: Polskim obowiązkiem i szansą - rozwijanie globalnej polityki zagranicznej

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Polskim obowiązkiem i szansą jest rozwijanie globalnej polityki zagranicznej; cały świat jest dzisiaj partnerem Polski i Polska chce być dla całego świata partnerem - powiedział we wtorek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

- Prezydent Andrzej Duda uważa, że polskim obowiązkiem i polską szansą jest rozwijanie globalnej polityki zagranicznej. Nie mamy już dzisiaj obszaru, nie mamy części świata, w której Polska nie miałaby swoich interesów, w której polskie firmy nie miałyby swoich interesów i w których nie mielibyśmy partnerów, żeby rozwijać naszą obecność międzynarodową - gospodarczą i polityczną. Cały świat jest dzisiaj partnerem Polski i Polska chce być dla całego świata partnerem - mówił prezydencki minister w wystąpieniu zamykającym trzecią edycję Azji i Pacyfiku w Sejmie.

 

Jak zaznaczył, żeby realizacja tak zdefiniowanego celu była możliwa, Polska musi "budować swoje własne instrumenty działania".

 

- Właśnie takie posunięcia - jak bardzo aktywne członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa, widoczne w ONZ, ale także wzrost aktywności polskich przedsiębiorców, polskich firm, także młodych, start-upów, które Prezydent ze sobą wozi w te miejsca, do których podróżuje, ale także dobry poziom zaufania wzajemnego, także personalnego, który został zbudowany między polskim Prezydentem i liderami wielu krajów tego regionu, powodują, że możemy dzisiaj mówić o konkretnej polityce zagranicznej Polski w obszarze Azji i Pacyfiku, która jest dzisiaj już nie tylko deklaracjami, ale także przeszła w etap realizacji - dodał Krzysztof Szczerski.(PAP)

Poleć znajomemu