Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 listopada 2018

„Decyzja ws. noweli znoszącej górny limit składek w ZUS pokazuje, że TK działa sprawnie”

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli znoszącej górny limit składek w ZUS pokazuje, że Trybunał działa sprawnie – uważa wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Są różne głosy, ale ta kontrola konstytucyjności ustaw, czyli główne zadanie, jest realizowane – dodał minister.


Zobacz także: Wyrok TK w sprawie zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Paweł Mucha w radiowej Jedynce wyraził przekonanie, że w tym przypadku z jednej strony mamy sprawnie działającą administrację Prezydenta, który jak się okazało, trafnie skierował wniosek do TK, wskazując na niekonstytucyjność zawartych w ustawie rozwiązań. A z drugiej strony, to pokazuje, że TK działa sprawnie – podkreślił prezydencki minister.


– Są różne głosy, ale ta kontrola konstytucyjności ustaw, czyli główne zadanie, jest realizowane – wskazał Paweł Mucha.


– Można powiedzieć, że mamy tu do czynienia z wygraną przed Trybunałem Konstytucyjnym przez Kancelarię Prezydenta, w tym sensie, że wniosek do TK został rozpoznany przez TK i mamy wyrok stwierdzający niekonstytucyjność tych rozwiązań, a z drugiej strony pokazuje, że TK działa zupełnie sprawnie – ocenił wiceszef Kancelarii Prezydenta.


Minister wskazał jednocześnie, że mimo, że w TK są „dawni sędziowie i nowi sędziowie”. to w tym przypadku mamy „rozpoznanie sprawy, pogłębioną analizę, zdania odrębne i wypowiedzi merytoryczne”. Jego zdaniem stwierdzenie przez TK niezgodności tej ustawy z konstytucją to pozytywny efekt dla tych, którzy by odczuli koszty związane z jej wprowadzeniem.
(PAP/KG)

Poleć znajomemu