Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 listopada 2018

Min. Szczerski: celem projektu o umowach międzynarodowych jasność otoczenia prawno-międzynarodowego Polski

Projekt noweli ustawy o umowach międzynarodowych ma umożliwić stwierdzanie nieważności de facto nieobowiązujących umów międzynarodowych; taki tryb jest potrzebny dla jasności systemu prawno-międzynarodowego, w którym Polska funkcjonuje - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Zobacz także: Prezydent skierował do Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o umowach międzynarodowych Projekt, który w czwartek pojawił się na stronach sejmowych, zakłada wprowadzenie do ustawy o umowach międzynarodowych pojęcia "utraty mocy" obowiązującej umowy oraz "uregulowanie kwestii związanych z ogłaszaniem w dziennikach urzędowych oświadczeń rządowych informujących o utracie mocy obowiązującej umów międzynarodowych zawartych przez RP albo których stroną jest RP". Jak podano w uzasadnieniu, projekt uzyskał pozytywną opinię ministra spraw zagranicznych i jest zgodny z prawem UE.

 

Jak podkreślił Krzysztof Szczerski, projekt nowelizacji ustawy o umowach międzynarodowych dotyczy "starych, historycznych umów, głównie z okresu PRL", które nie przewidywały "formalnego trybu wypowiadania".

 

- Były takie umowy za czasów PRL-u (...), które nie przewidywały takiego trybu, natomiast one już de facto nie obowiązują i chodzi o to, żeby wyczyścić tę architekturę prawno-traktatową Polski z tych wszystkich zaległości i martwych przepisów - powiedział minister. Celem projektu - jak mówił - jest umożliwienie Prezydentowi stwierdzania na prośbę MSZ wygaśnięcia obowiązywania danej umowy.

 

Szef prezydenckiego gabinetu zapewnił jednocześnie, że zaproponowane regulacje "w ogóle nie dotyczą" umów współcześnie obowiązujących, w których jasno określone są tryby ich wypowiadania.

 

Pytany, dlaczego akurat teraz pojawiła się potrzeba przygotowania nowelizacji, minister wyjaśnił, że MSZ przy przeglądzie prawa zgłosiło się do Kancelarii Prezydenta z prośbą o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nieważności jednej z umów. Z analizy prawnej Kancelarii wynikło jednak, że Prezydent nie ma podstaw prawnych do wydania takiego postanowienia.

 

- Dla jasności systemu prawno-międzynarodowego, w którym Polska funkcjonuje, trzeba było taki tryb wprowadzić - wskazał Krzysztof Szczerski.(PAP)

 

Poleć znajomemu