przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 26 listopada 2018

Spotkanie ministra Dery nt. ochrony własności intelektualnej

  |   Minister Andrzej Dera spotkał się z kierownictwem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Europejskiego Urzędu Patentowego oraz Urzędu Patentowego RP Minister Andrzej Dera spotkał się z kierownictwem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Europejskiego Urzędu Patentowego oraz Urzędu Patentowego RP Minister Andrzej Dera spotkał się z kierownictwem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Europejskiego Urzędu Patentowego oraz Urzędu Patentowego RP

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera spotkał się w poniedziałek z kierownictwem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Europejskiego Urzędu Patentowego oraz Urzędu Patentowego RP. Rozmowa dotyczyła potrzeby stałego wzmacniania ochrony własności intelektualnej.

 

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) Francis Gurry, Dyrektor Departamentu współpracy z państwami Europy Środkowej i Azji WIPO Michal Svantner, Prezes Europejskiego Urzędu Patentowego Antonio Campinos, Doradca Prezesa Europejskiego Urzędu Patentowego ds. międzynarodowych, prawnych i polityki jakości Delia Brasfalean, a także Stały Przedstawiciel RP przy ONZ w Genewie Zbigniew Czech oraz Prezes Urzędu Patentowego RP Alicja Adamczak.

 

Minister Andrzej Dera rozpoczynając spotkanie podkreślił, że odbywa się ono w czasie szczególnym, kiedy Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości oraz w 100. rocznicę powołania Urzędu Patentowego RP i ustanowienia ochrony własności przemysłowej w Polsce. Zaznaczył, że już 100 lat temu dla Ojców Niepodległości ważne było funkcjonowanie Urzędu oraz tworzenie ram funkcjonowania i rozwoju polskiej gospodarki.

 

Minister wskazywał na stały postęp technologiczny oraz konieczność rozwoju oraz ciągłego wzmacniania i doskonalenia zasad ochrony własności intelektualnej. Ponadto Andrzej Dera zwracał uwagę, że Prezydent RP Andrzej Duda wspiera młodych przedsiębiorców, którzy oczekują mecenatu państwa w zakresie ochrony w świecie konkurencji.

 

Dyrektor generalny WIPO Francis Gurry mówił o długiej wspólnej historii, przypominając, że Polska przystąpiła do Konwencji paryskiej o ochronie własności przemysłowej w 1919 roku. Dziękował Polsce za współpracę i zaangażowanie w działalność organizacji. Zwrócił również uwagę, że najważniejsza dla rozwoju technologicznego jest konkurencyjność i jej ochrona.  Zaznaczył jednocześnie, że między inspiracją a kopiowaniem jest bardzo cienka linia. - I dlatego tak ważna jest ochrona własności intelektualnej – przekonywał.

 

Z kolei Prezes Urzędu Patentowego RP Alicja Adamczak poinformowała, że na Uniwersytecie Jagiellońskim od tego roku akademickiego został uruchomiony nowy kierunek studiów – „zarządzanie własnością intelektualną i nowymi technologiami”, gdzie są kształceni eksperci w tej dziedzinie.

 

To drugi tego typu program w Europie oraz siódmy na świecie. Studia „Intellectual Property and New Technologies” są realizowane we współpracy ze Światową Organizacją Własności Intelektualnej (WIPO Academy), pod patronatem Urzędu Patentowego RP.

 

Zobacz także: List Prezydenta z okazji 100. rocznicy powołania Urzędu Patentowego RP Wieczorem z udziałem gości zagranicznych odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 100. rocznicy powołania Urzędu Patentowego RP i ustanowienia ochrony własności przemysłowej w Polsce. Minister Dera odczytał list Prezydenta RP do organizatorów i uczestników uroczystości.

 

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) jest jedną z 16 organizacji wyspecjalizowanych ONZ z siedzibą w Genewie,  zajmującą się koordynacją i tworzeniem regulacji dotyczących systemów ochrony własności intelektualnej na poziomie międzynarodowym, takich jak system ochrony znaków towarowych, system ochrony wzorów przemysłowych, czy system międzynarodowej współpracy patentowej, którymi też administruje. WIPO koordynuje również współpracę w zakresie egzekwowania praw własności przemysłowej oraz praw autorskich.

 

Europejski Urząd Patentowy (EPO) jest organem wykonawczym Europejskiej Organizacji Patentowej, której Polska jest członkiem od 2004 r.  Jest to urząd regionalny, którego zadaniem jest udzielanie patentów europejskich, których ochrona, po spełnieniu pewnych dodatkowych warunków, może  być skuteczna na terytoriach 38 państw, będących stronami konwencji o udzielaniu patentów europejskich. 

(KG)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.