Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 28 listopada 2018

Szef BBN rozmawiał z Ołeksandrem Turczynowem [PL/ENG]

Szef BBN Paweł Soloch rozmawiał w środę z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem. Potwierdził wsparcie dla obecnych działań Ukrainy ze strony polskich władz. ENGLISH VERSION>>


- Bezpośrednio po wprowadzeniu stanu wojennego na części terytorium Ukrainy odbyłem rozmowę telefoniczną z Ołeksandrem Turczynowem, sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Rozmowa miała miejsce w ślad za poniedziałkową rozmową Prezydentów Polski i Ukrainy, po wydarzeniach na Morzu Azowskim - powiedział Pweł Soloch.

 

Szef BBN dodał, że Turczynow przedstawił obecną sytuację na Ukrainie, w tym ocenę bieżącego zagrożenia ze strony Rosji. - Zwrócił także uwagę na zamknięcie przez Rosję przepływu przez Cieśninę Kerczeńską dla floty handlowej, co jest jednoznaczne z wojskową blokadą części Ukrainy - zaznaczył minister Soloch.

 

- Turczynow zapewnił przy tym, że mimo wprowadzenia stanu wojennego nie jest zagrożone przeprowadzenie wyborów prezydenckich na Ukrainie, zaplanowanych na marzec 2019 roku - podkreślił.

 

- Ważnym tematem rozmowy była kwestia szczególnego nasilenia się rosyjskiej propagandy i dezinformacji dotyczącej kryzysu na Morzu Azowskim. Zwróciliśmy uwagę na szereg środków stosowanych tu przez stronę rosyjską, a także konieczność przeciwdziałania tym zjawiskom przez wspólnotę międzynarodową - relacjonował Szef BBN.

 

- Potwierdziłem pełne poparcie dla obecnych działań Ukrainy ze strony władz Polski i wsparcie jej na forum międzynarodowym - dodał.

 

Po niedzielnym incydencie na Morzu Azowskim prezydent Petro Poroszenko wprowadził stan wojenny w niektórych obwodach Ukrainy. Rosyjskie służby graniczne ostrzelały trzy jednostki pływające ukraińskiej marynarki wojennej w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim. Ukraińskie jednostki chciały przepłynąć pod mostem nad cieśniną, jednak nie dostały na to pozwolenia. Według władz w Kijowie atak Rosjan nastąpił na wodach neutralnych.

 

W wyniku incydentu zostali ranni ukraińscy żołnierze, a dwa kutry i holownik zostały przejęte przez Rosjan. Rosyjski sąd na anektowanym Krymie orzekł aresztowanie 24 ukraińskich marynarzy – całych załóg zatrzymanych ukraińskich jednostek. (PAP)

 

Poleć znajomemu