przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 6 grudnia 2018

Szef BBN: Certyfikacja dowództwa w Elblągu wypełnia decyzje szczytu NATO

Certyfikacja dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu to wypełnienie postanowień warszawskiego szczytu NATO; znamienne, że przy tej okazji Prezydent wręczy awanse generalskie oficerom z dowództwa dywizji i dowództwa korpusu w Szczecinie – ocenił szef BBN Paweł Soloch.

 

Zobacz także: 6 grudnia Prezydent RP wręczy awanse generalskie W czwartek w Elblągu odbędzie się uroczystość zakończenia ćwiczenia Anakonda 18, podczas którego poddano certyfikacji dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód. Zadaniem dowództwa ma być koordynacja działań wielonarodowych grup batalionowych NATO.

 

- Certyfikacja dowództwa w Elblągu to postawienie „kropki nad i” w realizacji postanowień szczytu NATO w Warszawie – powiedział Paweł Soloch. - Prezydentowi zależało, aby proces osiągania gotowości dowództwa do działania przebiegał sprawnie i z dotrzymaniem wszystkich terminów. To świadczy o tym, że Polska konsekwentnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Widać, że nasi partnerzy z NATO także z determinacją angażują się budowę struktur wojskowych na wschodniej flance. NATO swoje deklaracje popiera konkretnymi działaniami – dodał Szef BBN.

 

Zaznaczył, że utworzenie dowództwa dywizyjnego w Elblągu uzupełnia brakujące ogniwo w łańcuchu dowodzenia pomiędzy sojuszniczymi siłami stacjonującymi w Polsce i krajach bałtyckich a Dowództwem Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie. Przypomniał, że Polska „cały czas zgłasza gotowość do utworzenie dowództwa na szczeblu armii na wschodniej flance”.

 

- Po certyfikacji dowództwo w Elblągu przejmie zadania koordynacji działań batalionowych grup bojowych m.in. w obszarach szkolenia i świadomości sytuacyjnej. O znaczeniu tych obu dowództw świadczy także fakt, że Prezydent zdecydował się wręczyć awanse generalskie służącym w nich oficerom – powiedział  minister Soloch. - Rośnie rola polskich oficerów w strukturach sił sojuszniczych – dodał. Uznał, iż „symboliczne jest, że awanse generalskie po raz pierwszy zostaną wręczone w warunkach polowych; poza Warszawą i nie przy okazji państwowych uroczystości”.

 

W czwartek w Elblągu Prezydent wręczy nominację na stopień generała dywizji dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. gen. bryg. Krzysztofowi Motackiemu. Szef sztabu dywizji płk Piotr Malinowski i zastępca szefa sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód płk Dariusz Żuchowski otrzymają awans na stopień gen. brygady. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.