przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 10 grudnia 2018

Plany Polski na przyszły rok w RB ONZ wśród tematów rozmów ministra Szczerskiego w Nowym Jorku

Plany Polski na przyszły rok obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to jeden z tematów rozmów Szefa Gabinetu Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego w Nowym Jorku. Polska rozwijać będzie problematykę przestrzegania prawa międzynarodowego jako gwarancji pokoju na świecie - poinformował minister Szczerski.

 

Prezydencki minister przekazał, że w poniedziałkowym programie jego wizyty w Nowym Jorku znajdują się m.in. spotkania z udziałem przedstawicieli dyplomatycznych państw członkowskich w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz krajów, które rozpoczną kadencje w Radzie w styczniu 2019 r.

 

Wśród tematów - zapowiedział Krzysztof Szczerski - znajdą się "problemy bezpieczeństwa globalnego, podsumowanie pierwszego roku obecności Polski w Radzie oraz plany na przyszły rok". - Polska będzie w 2019 r. na forum Rady rozwijała problematykę przestrzegania prawa międzynarodowego jako gwarancji pokoju na świecie - zaznaczył.

 

Podczas wizyty w Nowym Jorku szef prezydenckiego gabinetu ma też w planach rozmowę z szefową gabinetu sekretarza generalnego ONZ Marią Luizą Viotti. Krzysztof Szczerski ma poruszyć temat przebiegu zeszłotygodniowej konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach, a także przyszłorocznych inicjatyw planowanych przez ONZ.

 

Minister ma też wziąć udział w zamkniętej debacie z udziałem nowojorskich środowisk opiniotwórczych - najważniejszych mediów amerykańskich, doradców inwestycyjnych i analityków politycznych - poświęconej polskiej polityce zagranicznej.

 

Wizyta Krzysztofa Szczerskiego w USA potrwa do środy. We wtorek Szef Gabinetu Prezydenta będzie przebywał w Waszyngtonie, gdzie ma rozmawiać m.in. z Wessem Mitchelem, asystentem sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji, odpowiedzialnym za kształtowanie amerykańskiej polityki zagranicznej wobec Polski i innych państw regionu.

 

Przewidziane są też spotkania prezydenckiego ministra w Kongresie Stanów Zjednoczonych, poświęcone m.in. Inicjatywie Trójmorza, a w tym kontekście szczególnie kwestiom energetycznym.

 

Krzysztof Szczerski ma też zaplanowane wystąpienie w Atlantic Council poświęcone m.in. kwestiom bezpieczeństwa i energetyki. Weźmie także udział w dwóch zamkniętych spotkaniach eksperckich - pierwszym w Atlantic Council a drugim w CEPA (The Center for European Policy Analysis). Oba think tanki przygotowały raporty na temat perspektywy zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. (PAP/AW)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.