Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 12 grudnia 2018

Krzysztof Szczerski: Jest szansa na konsensus wokół trwałej obecności wojskowej USA w Polsce

  |   Biały Dom. Spotkanie z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem Spotkanie z Wessem Mitchellem, asystentem sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji

- Celem mojego pobytu w Waszyngtonie jest zbudowanie konsensusu wśród polityków i ekspertów co do planu Prezydenta Andrzeja Dudy ustanowienia w Polsce trwałej amerykańskiej infrastruktury wojskowej, która nie tylko będzie wzmacniała polsko-amerykańskie bezpieczeństwo i partnerstwo, ale będzie także służyła wzmocnieniu bezpieczeństwa całego Sojuszu w tym wschodniej flanki - powiedział w środę Krzysztof Szczerski. - Jest duża szansa, by taki konsensus zbudować - dodał.

 

Zobacz także: Minister Szczerski o zwiększeniu obecności wojskowej USA w Polsce Jak podkreślił szef prezydenckiego gabinetu, w tym celu spotyka się z politykami amerykańskimi, w tym we wtorek w Białym Domu z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem, w środę w Departamencie Stanu USA z Wessem Mitchellem, asystentem sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji. Zaznaczył, że w środę spotka się też z kongresmenami Partii Konserwatywnej i Partii Demokratycznej.

 

Minister dodał, że taki sam cel miały jego wtorkowe rozmowy w Atlantic Council oraz spotkanie w Ośrodku Europejskich Analiz Politycznych (CEPA), które odbędzie się w środę. Oba think tanki przygotowały raporty poświęcone koncepcji stałej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce i - jak mówił Krzysztof Szczerski - oba pozytywnie oceniają tę ideę.

 

- Atlantic Council w środę publikuje swój raport. Ja spotkałem się we wtorek z autorami tego raportu jeszcze na ostatnie konsultacje przed jego opublikowaniem. Z kolei z autorami raportu CEPA spotkam się w środę. Oba raporty są pozytywne dla tej koncepcji - powiedział minister Szczerski.

 

Jak podkreślił, po serii rozmów, które miał do tej pory może powiedzieć, że „jest duża szansa, żeby zbudować konsensus wokół trwałej obecności wojskowej w naszym kraju wśród amerykańskiej opinii publicznej, a także polityków oraz ekspertów”.

 

Na zakończenie dwudniowej wizyty w Waszyngtonie Krzysztof Szczerski uda się na Kapitol, gdzie będzie rozmawiał m.in. o zagadnieniach bezpieczeństwa energetycznego w Europie oraz o współpracy między krajami Inicjatywy Trójmorza.

 

Prezydencki minister przyjechał do Waszyngtonu z Nowego Jorku, gdzie w poniedziałek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rozmawiał o współpracy krajów Inicjatywy Trójmorza. W siedzibie ONZ  Krzysztof Szczerski omówił także plany Polski na drugi i ostatni rok członkostwa naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szef Gabinetu Prezydenta RP wylatuje do kraju w środę wieczorem miejscowego czasu.

 

Szef amerykańskiego resortu obrony zapewnił, że Stany Zjednoczone będą „kontynuować wzmacnianie współpracy militarnej z Polską i utrzymywać obecne ścisłe związki z polskimi siłami zbrojnymi”. (PAP/WP)

Poleć znajomemu