Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 13 grudnia 2018

Szef Gabinetu Prezydenta RP zakończył wizytę w USA

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski zakończył w środę kolejną wizytę w USA. Obejmowała ona spotkania w ONZ w Nowym Jorku i w Waszyngtonie z przedstawicielami administracji Prezydenta USA Donalda Trumpa, Kongresu i ekspertami ośrodków doradczych.

 

Zobacz także: Krzysztof Szczerski: Jest szansa na konsensus wokół trwałej obecności wojskowej USA w Polsce Minister Szczerski o zwiększeniu obecności wojskowej USA w Polsce Najważniejszymi punktami dwudniowej roboczej wizyty ministra Szczerskiego w amerykańskiej stolicy było jego spotkanie we wtorek z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem oraz w środę rozmowy z asystentem sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchellem. Podczas obu spotkań dominowały zagadnienia związane z polskimi staraniami zmierzającymi do wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju.

 

  • Bezpieczeństwo militarne i energetyczne 

 

Krzysztof Szczerski po spotkaniu z Boltonem powiedział, że rozmowy przekonały go, że „jesteśmy na dobrej drodze”, aby doprowadzić wkrótce do „zwiększenia wielozadaniowej obecności wojsk amerykańskich w Polsce”.

 

Obaj wysokiej rangi urzędnicy omówili także kwestie bezpieczeństwa energetycznego w Europie i w tym kontekście opozycję Stanów Zjednoczonych i Polski wobec planów budowy gazociągu Nord Stream 2. Rozmawiali też o planowanym przez Waszyngton odstąpieniu od układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) oraz o współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza.

 

Podobne zagadnienia były tematami rozmowy Krzysztofa Szczerskiego w siedzibie Departamentu Stanu USA z Mitchellem, który odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu amerykańskiej polityki wobec naszego kraju i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Spotkania w Departamencie Stanu jak i w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego „służyły budowie konsensusu i pozytywnego klimatu wobec spodziewanej w przyszłym roku decyzji władz amerykańskich o rozmieszczeniu sił amerykańskich w Polsce” - powiedział minister Szczerski podczas spotkania z korespondentami polskich mediów w ambasadzie RP w Waszyngtonie.

 

- Myślę, że mogę powiedzieć, że klimat do tego, aby decydować w przyszłym roku o trwałej infrastrukturalnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, jest dobry i sprzyjający – dodał.

 

  • Kwestia wiz

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP podczas spotkań z przedstawicielami administracji Donalda Trumpa poruszył także zagadnienie zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków zamierzających w celach turystycznych odwiedzić USA.

 

Rozmowy te - jak powiedział Krzysztof  Szczerski - napawają go nadzieją, że rok 2019 „może być w tej dziedzinie rokiem przełomowym, ponieważ po raz pierwszy mamy taką sytuację, że zarówno dzięki aktywności Polski, jak i poprawie sytuacji w Polsce, (...) jesteśmy bardzo bliscy zmieszczenia się w kryteriach formalnych amerykańskiego programu bezwizowego”

 

 

  • Pozarządowe ośrodki badawczo -doradcze

W programie zakończonej wizyty ważne miejsce odgrywały spotkania z przedstawicielami waszyngtońskich pozarządowych ośrodków badawczo -doradczych.

 

Krzysztof Szczerski we wtorek spotkał się z ekspertami i wystąpił na sesji think tanku The Atlantic Council poświęconej stuleciu odzyskania niepodległości Polski i zarazem stuleciu współpracy Polski z USA.

 

The Atlantic Council, od lat w swojej działalności skupiająca się na wzmocnieniu związków transatlantyckich, powołała specjalną grupę roboczą do oceny zasadności rozmieszczenia sił amerykańskich w Europie Środkowej.

 

Krzysztof Szczerski miał okazję zapoznać się ze wstępnymi wnioskami z prac tej grupy roboczej podczas zamkniętego spotkania z ekspertami The Atlantic Council we wtorek.

 

W środę minister spotkał się także z przedstawicielami Business Executives for National Security, ponadpartyjnej organizacji skupiającej szefów dużych amerykańskich korporacji zainteresowanych problemami bezpieczeństwa, oraz z Peterem Doranem - prezesem Ośrodka Europejskich Analiz Politycznych (Center for European Policy Analysis - CEPA).

 

  • Wzmocnieniu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa

Przed odlotem z Waszyngtonu do Polski na pokładzie samolotu rejsowego w środę (czwartek nad ranem czasu polskiego) Szef Gabinetu Prezydenta Andrzeja Dudy rozmawiał na Kapitolu o wzmocnieniu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z amerykańskimi ustawodawcami.

 

Wśród rozmówców  Krzysztofa Szczerskiego byli członek Izby Reprezentantów z Teksas, Republikanin K. Michael Conaway, główny autor przyjętej we wtorek przez aklamację rezolucji Izby potępiającej budowę gazociągu Nord Stream 2 oraz Republikanin z Florydy kongresman Mario Diaz-Balart.

 

Prezydencki minister przed przyjazdem do Waszyngtonu gościł w Nowym Jorku, gdzie w poniedziałek podczas spotkań w Radzie Bezpieczeństwa ONZ omawiał m.in. plany Polski na drugi i ostatni rok członkostwa naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa. (PAP/WP)

 

Poleć znajomemu