Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 14 grudnia 2018

Minister Szczerski: Przekonujemy kolejne środowiska do zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce

W sprawie zwiększania obecności amerykańskich wojsk w Polsce jest postęp, gdyż przekonujemy kolejne środowiska do poparcia tej koncepcji; myślę, że od marca będziemy mogli mówić o wszczęciu mechanizmu decyzyjnego w tej sprawie - mówił w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Podczas porannej rozmowy w „Sygnałach dnia” Krzysztof Szczerski, który w środę zakończył wizytę w USA, był pytany m.in. na jakim etapie jest sprawa zwiększenia liczebności amerykańskich wojsk w Polsce. - Jest postęp i to jest najważniejsze (...). Postęp jest dlatego, że przekonujemy kolejne środowiska żeby poprzeć tę koncepcję – odpowiedział minister.  Zobacz także: Szef Gabinetu Prezydenta RP zakończył wizytę w USA Krzysztof Szczerski: Jest szansa na konsensus wokół trwałej obecności wojskowej USA w Polsce Minister Szczerski o zwiększeniu obecności wojskowej USA w Polsce  

 

Jak dodał podczas wizyty w USA spotkał się nie tylko z politykami, ale też ekspertami z dwóch dużych waszyngtońskich ośrodków analitycznych, które opublikowały raporty, które mają być „użyte na potrzeby debaty amerykańskiej”. - Oba są pozytywne, w sensie, że oba wspierają tę koncepcję ulokowania na trwałe w Polsce obecności amerykańskiej wojskowej – mówił Krzysztof Szczerski. - Dziś tematem rozmów jest zakres, skala i jakość tej obecności - dodał.

 

Prezydencki minister poinformował, że podczas wizyty w USA rozmawiał z kongresmenami obu partii, z administracją, ekspertami i „od nikogo nie usłyszał zdania o tym, że Prezydent Andrzej Duda wyszedł ze złym pomysłem”.

 

- Usłyszałem coś zupełnie odwrotnego, że jest to konieczność, potrzeba, ale także wzajemny interes. My nie chcemy od strony amerykańskiej jednostronnej decyzji. Chcemy podjąć wspólnie decyzję, która będzie ważna dla Polski, USA, całego regionu i NATO. Dzisiaj dyskutujemy o tym, co będzie najlepsze dla Ameryki, Polski, NATO i całego regionu – mówił minister.

 

Dopytywany o ramy czasowe, podkreślił: - Coraz więcej osób o tym mówi, coraz więcej osób się na ten temat wypowiada i cała ta presja na decyzję i żeby ona była w jakimś konsensusie podjęta, jest coraz większa. Prezydencki minister dodał, że na początku marca ma pojawić się raport Pentagonu. - Myślę, że od tego momentu będziemy mówili już o przełomowych decyzjach, czy o uruchomieniu mechanizmu decyzyjnego (...) w tej sprawie - ocenił.

 

Raporty na temat perspektywy zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce przygotował Atlantic Council oraz CEPA (The Center for European Policy Analysis). (PAP/WP)

Poleć znajomemu