przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 19 grudnia 2018

Paweł Mucha: Spór z Komisją Europejską powinien zakończyć się umorzeniem

- Jeżeli w sporze z Komisją Europejską decydowałyby argumenty prawne, to sprawa powinna zakończyć się umorzeniem - powiedział w „Sygnałach dnia” prezydencki minister Paweł Mucha. W ten sposób odniósł się do podpisania przez Prezydenta kolejnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

 

Zobacz także: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym [PL/ENG] Paweł Mucha: Analiza nie wykazała, żeby nowelizacja ustawy o SN była niezgodna z konstytucją Na mocy nowych przepisów do orzekania mają wrócić sędziowie przeniesieni w stan spoczynku. Rzecznik prasowy Komisji Europejskiej przyznała, że zmiany idą w dobrym kierunku. O tej sprawie mówił dziś na antenie radiowej Jedynki minister Paweł Mucha.

 

- Mamy w tej chwili toczące się postępowanie w Trybunale Sprawiedliwość Unii Europejskiej (TSUE) i mamy nową sytuację prawną, po tym, jak ustawa wejdzie w życie. Postanowienie tymczasowe prowadzone przez Trybunał zostało - w moim przekonaniu - przez ustawę wykonane - stwierdził.

 

Minister dodał, że Prezydent nie chce przesądzać tego sporu. - Podpisanie ustawy nie zmienia krytycznego stanowiska wobec osób, które - nie mając podstawy prawnej – „przywracały się” do stanu czynnego - podsumował.

 

Zobacz także: Spotkanie Prezydenta z Ministrem Energii W rozmowie poruszono także temat wtorkowego spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, które dotyczyło cen energii elektrycznej. Dla Prezydenta kluczowe było zapewnienie, że nie będzie podwyżek cen energii i taką deklarację od ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego otrzymał – komentował dziś wiceszef KPRP.

 

Minister powiedział, że spotkanie to trwało około 1,5 godziny. - Wiedza (dotycząca cen energii) była przekazywana w sposób uporządkowany ze strony ministra energii ze wskazaniem, jakiego rodzaju aktywność będzie podejmował, żeby zamierzony efekt osiągnąć - zaznaczył.

 

- Prezydent poprosił ministra Tchórzewskiego w związku z tym, co jest dyskutowane w polskich domach, w polskich rodzinach, o czym dyskutują media i uzyskał bardzo jednoznaczną deklarację ze strony pana ministra i gwarancję, że ceny energii elektrycznej w roku 2019 nie wzrosną – akcentował Paweł Mucha.

 

Jak dodał, „dla Prezydenta kluczowe było to, żeby z perspektywy gospodarstw domowych, nie było sytuacji podwyżki cen energii elektrycznej i tego rodzaju deklaracja, tak jak powiedziałem, bardzo mocno padła". (PAP/WP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.