przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 19 grudnia 2018

Min. Szczerski: Kolejna bardzo dobra rozmowa z wysokim przedstawicielem administracji USA [PL/ENG]

  |   Spotkanie Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego z zastępcą sekretarza stanu USA Johnem Sullivanem Spotkanie Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego z zastępcą sekretarza stanu USA Johnem Sullivanem Uroczystość z okazji zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu skroplonego Uroczystość z okazji zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu skroplonego Uroczystość z okazji zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu skroplonego Uroczystość z okazji zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu skroplonego Uroczystość z okazji zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu skroplonego Uroczystość z okazji zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu skroplonego Uroczystość z okazji zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu skroplonego Uroczystość z okazji zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu skroplonego Uroczystość z okazji zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu skroplonego Uroczystość z okazji zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu skroplonego

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski spotkał się w środę z zastępcą sekretarza stanu USA Johnem J. Sullivanem. Była to kolejna w ostatnim czasie bardzo dobra rozmowa z wysokim przedstawicielem amerykańskiej administracji – poinformował minister Szczerski, który w ubiegłym tygodniu przebywał z kilkudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych. ENGLISH VERSION>>

 

Zobacz także: Krzysztof Szczerski: Jest szansa na konsensus wokół trwałej obecności wojskowej USA w Polsce Szef Gabinetu Prezydenta RP zakończył wizytę w USA Wśród poruszonych w trakcie dzisiejszego spotkania tematów dominowały kwestie związane z polsko-amerykańską współpracą na rzecz bezpieczeństwa, w tym wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju i regionie. Poruszono też kwestie z zakresu tematyki energetycznej, wskazując na znaczący wzrost dynamiki współpracy w tym zakresie między Warszawą i Waszyngtonem.

 

Rozmówcy omówili także bieżącą sytuację geopolityczną, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków z Rosją w kontekście niedawnych wydarzeń na Morzu Azowskim. W rozmowie pojawiły się także wątki dotyczące zaangażowania USA we współpracę w ramach Trójmorza oraz zniesienia wiz dla polskich obywateli podróżujących do Stanów Zjednoczonych.

 

Po spotkaniu polityków w Pałacu Prezydenckim Ambasada USA w Warszawie opublikowała na swoim tweeterze następujący post: „Zastępca Sekretarza Stanu Sullivan kontynuuje rozmowy, które Minister @KSzczerski rozpoczął w czasie wizyty w Waszyngtonie. USA podtrzymują zobowiązanie stałej obecności wojskowej USA w PL oraz bezpieczeństwa energetycznego PL. Jesteśmy zjednoczeni w sprzeciwie wobec Nord Stream2”.

 

 

 

Zobacz także: Umowa na dostawy amerykańskiego gazu podpisana w obecności Prezydenta RP [PL/ENG] Następnie minister Krzysztof Szczerski reprezentował Prezydenta RP Andrzeja Dudę podczas uroczystości zawarcia przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wiążącej umowy długoterminowej na dostawy gazu skroplonego LNG z firmą Port Arthur LNG, filią amerykańskiego koncernu Sempra Energy. Umowa zakłada, że dostawy LNG mają ruszyć w 2023 r., docelowo osiągając 2,7 mld m sześc. gazu rocznie.

 

 

 

– W relacjach polsko-amerykańskich budujemy wzajemnie korzystne partnerstwo - mówił podczas uroczystości Krzysztof Szczerski. - Jest dla nas wielką satysfakcją, że (...) deklaracje, które były wydyskutowane i podpisane przez prezydentów USA i Polski podczas dwóch szczytów polsko-amerykańskich - w lipcu 2017 roku w Warszawie i we wrześniu 2018 roku w Waszyngtonie – przybierają już tak bardzo konkretne rezultaty – podkreślał minister. 

 

– To kolejny kontrakt, który pokazuje, że to co jest zawarte w deklaracji o strategicznym partnerstwie polsko-amerykańskim w tych trzech obszarach – bezpieczeństwo, energetyka, inwestycje – jest rzeczywistością, że możemy być świadkami kolejnego kroku w realizacji ustaleń prezydentów Polski i USA – dodał szef prezydenckiego gabinetu.

 

– W tym, co robimy w relacjach polsko amerykańskich, budujemy wzajemnie korzystne partnerstwo, które przynosi profity i wyniki dla obu stron – dodał.(PAP/AW)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.