Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 30 grudnia 2018

Min. Szczerski: To będzie rok pogłębiania relacji polsko-amerykańskich

Rok 2019 w polityce zagranicznej to będzie rok pogłębiania relacji polsko-amerykańskich. Spodziewamy się ważnych wizyt polityków amerykańskich, a Prezydent Andrzej Duda złoży w USA wizytę o charakterze gospodarczym – zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Jak dodał, aktywność Prezydenta w polityce zagranicznej w przyszłym roku „będzie przebiegała podobnymi tropami, jak w mijającym roku". – Po pierwsze będzie miała wymiar regionalny, bo będziemy mieli spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki na Słowacji i szczyt Inicjatywy Trójmorza w Słowenii. Prezydent będzie uczestniczył w obu spotkaniach – zapowiedział prezydencki minister.

 

Podkreślił, że „to będzie też rok pogłębiania relacji polsko-amerykańskich” i poinformował, że Andrzej Duda chce odwiedzić miejsca, gdzie się toczy amerykańskie życie biznesowe, gdzie Polacy prowadzą swój biznes. – Poza kwestiami militarnymi, które będziemy rozwijać, chcemy też zaakcentować wymiar ekonomiczny relacji polsko-amerykańskich. Planujemy taką gospodarczą wizytę Prezydenta jeszcze w pierwszej połowie roku – poinformował Szczerski.

 

Ponadto – dodał Krzysztof Szczerski – „na pewno Prezydent będzie chciał zaakcentować swoją obecność w ONZ” i „poza wizytą we wrześniu w Nowym Jorku na dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, jest możliwe, że prezydent odwiedzi także inne siedziby ONZ i oenzetowskich agend”. Będzie to związane z podsumowaniem konferencji klimatycznej, która miała miejsce w Katowicach. Prezydencja Polski w COP24 trwa do grudnia przyszłego roku.

 

Krzysztof Szczerski „spodziewałyby się też” wizyty Prezydenta Dudy na Kaukazie. – Prezydent był w Gruzji niejednokrotnie, ale chciałby dopełnić gospodarcze i polityczne kontakty z innymi krajami Kaukazu – powiedział szef prezydenckiego gabinetu.

 

Zaznaczył, że przyszły rok będzie też czasem wielu ważnych rocznic o wymiarze międzynarodowym. – Będziemy obchodzić 20-lecie członkostwa Polski i krajów naszego regionu w NATO. Prezydent będzie uczestniczył w uroczystościach, które organizuje Prezydent Milosz Zeman w Pradze, ale będą też takie uroczystości w Polsce – powiedział Krzyszof Szczerski.

 

– Będziemy również obchodzili 15-lecie członkostwa w Unii Europejskiej, 450-lecie Unii Lubelskiej, 80-lecie wybuchu II wojny światowej i tu na pewno będą uroczystości o charakterze międzynarodowym – dodał. W kalendarzu zaplanowano też uroczystości związane z rocznicami wydarzeń końca II wojny światowej: bitwy o Monte Cassino, Powstania Warszawskiego czy wyzwolenia Belgii i Holandii z udziałem polskich żołnierzy. – Prezydent będzie chciał oddać hołd polskim bohaterom wojennych odwiedzając Monte Cassino. Planujemy też wizytę państwową w Belgii i w Holandii – poinformował minister.

 

W styczniu Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej weźmie udział w Forum Ekonomicznym w Davos. Na początku roku planowana jest też wizyta w Polsce Prezydent Litwy Dalii Grybauskaite. (PAP)

Poleć znajomemu