Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 31 grudnia 2018

Min. Szczerski: Dzięki międzynarodowej aktywności Prezydenta rośnie prestiż Polski [PL/ENG]

Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem na katowickim szczycie klimatycznym 14 grudnia 2018 r.

Ponadstandardowa aktywność Prezydenta Andrzeja Dudy w 2018 r. w systemie Narodów Zjednoczonych pokazuje rosnący prestiż Polski i naszą zdolność m.in. do efektywnego prowadzenia polityki klimatycznej – przekonuje Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. ENGLISH VERSION>>
 

W styczniu 2018 r. Polska objęła dwuletnie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W maju nasz kraj sprawował miesięczne rotacyjne przewodnictwo RB ONZ. Polska ponownie będzie przewodniczyła pracom Rady w sierpniu 2019 r.

 

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w tym roku trzykrotnie w posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa ONZ. W styczniu wziął udział w debacie otwartej na wysokim szczeblu na zaproszenie prezydencji Kazachstanu, później w maju sam poprowadził taką debatę na temat przestrzegania praw międzynarodowego; był też na posiedzeniu RB ONZ we wrześniu – kiedy debatę prowadził Prezydent USA Donald Trump. We wrześniu Andrzej Duda, jak co roku, wziął też udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

 

Krzysztof Szczerski przypomniał, że Andrzej Duda odwiedził też siedzibę ONZ w Genewie oraz siedzibę Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie, gdzie w Światowym Dniu Żywności wygłosił orędzie jako pierwszy polski Prezydent.

 

– Prezydent był też bardzo aktywny w czasie COP24. Rozpoczął wraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem całą konferencję klimatyczną. W ostatnich dniach konferencji był również w Katowicach i do ostatniej chwili pracował nad konsensusem, który udało się tam uzyskać – dodał minister Szczerski.

 

– Końcowy dokument, niezwykle szczegółowy, dotyczący realizacji polityki klimatycznej został przyjęty przez wszystkie państwa ONZ. To jest ogromny sukces dyplomacji polskiej i także Prezydenta – dodał szef prezydenckiego gabinetu. Podkreślił, że „ostatni rok i ponadstandardowa aktywność prezydenta w systemie Narodów Zjednoczonych pokazuje rosnący prestiż Polski i naszą zdolność do efektywnego prowadzenia polityki klimatycznej”.

 

– Organizując COP24 Polska wzięła na siebie, w stulecie odzyskania niepodległości, odpowiedzialność za wynegocjowanie porozumienia, które ma znaczenie historyczne i globalne. Nasz kraj wypełnił te obowiązki w sposób wzorowy. Porozumienie zostało zawarte i to jest trzeci po Kioto i po Paryżu kamień milowy w dyskusji o polityce klimatycznej – podkreślił prezydencki minister. Przyjęty 16 grudnia 2018 r. przez strony szczytu klimatycznego COP24 dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki, to „mapa drogowa” realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.

 

Porozumienie paryskie było pierwszą globalną umową klimatyczną, w której państwa zobowiązały się do działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni – a w razie możliwości 1,5 stopnia – powyżej średniej temperatur sprzed epoki przemysłowej. Porozumienie nie mówi o redukcji emisji CO2 jako jedynym sposobie przeciwdziałania zmianom klimatu. Wskazuje również na pochłanianie dwutlenku węgla przez żywe zasoby przyrodnicze, np. lasy. (PAP)

 

Poleć znajomemu