przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 3 stycznia 2019

Min. Spychalski: W 2019 roku Prezydent planuje wizytę w USA

Pytany o plany Andrzeja Dudy w 2019 roku, Błażej Spychalski zaznaczył, że Prezydent będzie kontynuował politykę związaną z bardzo bliskimi relacjami ze Stanami Zjednoczonymi. Przypomniał, że w planach Andrzeja Dudy na ten rok jest wizyta w USA.


– W najbliższym czasie Prezydent np. wybiera się do Davos na szczyt ekonomiczny, i to już mówimy o drugiej połowie stycznia – poinformował minister Spychalski. Podkreślił też, że w 2018 roku Prezydent odbył ponad 100 wizyt krajowych. – Myślę, że ten rok, jeśli chodzi o wizyty krajowe, będzie nie mniej intensywny – zaznaczył.


Zapowiedział, że Andrzej Duda w 2019 r. zrealizuje kilka wyjazdów zagranicznych - jak mówił – „bardzo ważnych z punktu widzenia interesów naszego państwa”.

Zobacz także: Min. Szczerski: To będzie rok pogłębiania relacji polsko-amerykańskich

 

– Oczywiście Prezydent będzie kontynuował politykę związaną z bardzo bliskimi relacjami ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent wybiera się do Stanów Zjednoczonych w tym roku – przypomniał Błażej Spychalski.


Dodał też, że Prezydent będzie kontynuował "aktywną pracę" w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.


Rzecznik Prezydenta pytany był również m.in. o projekt ustawy dotyczącej poprawy sytuacji osób, które wzięły kredyty we frankach szwajcarskich, a także o podniesienie kwoty wolnej od podatku dla osób najmniej zarabiających.


– Prezydent wielokrotnie to podkreślał, że bardzo silnie oczekuje od większości parlamentarnej, żeby się tymi sprawami zajęła, w szczególności kwestią związaną z ustawą frankową – powiedział Błażej Spychalski.


– Ten projekt prezydencki jest już w Sejmie od dłuższego czasu i jest powołana specjalna podkomisja, tyle że niewiele się w tym zakresie dzieje i tutaj Prezydent wielokrotnie odwoływał się do tego, że większość parlamentarna powinna się tym tematem zająć zdecydowanie intensywnej – dodał.


Podkreślił też, że sprawa poprawy sytuacji osób, które wzięły kredyty we frankach szwajcarskich jest "dużym zobowiązaniem". – Nie tylko zresztą Prezydenta, ale także właśnie obozu dobrej zmiany – mówił minister.


Obecnie w Sejmie są cztery projekty ustaw dotyczące frankowiczów. Zajmuje się nimi sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych. Podkomisja ma pracować przede wszystkim nad ostatnim projektem prezydenckim, ponieważ to jedyny projekt, wobec którego pozytywną opinię wyraził rząd. Projekt m.in. rozszerza działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (zgodnie z ustawą z 2015 roku miał działać tylko do końca 2018 roku) i stwarza nowe, większe możliwości uzyskania wsparcia przez kredytobiorców (wszystkich, nie tylko frankowych). Zakłada także dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie.


W podkomisji jest też poprzedni prezydencki projekt oraz projekty klubów PO i Kukiz'15.(PAP/AW)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.