przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 3 stycznia 2019

Rozmowy w sprawie przyspieszenia prac nad rozwiązaniami dla „frankowiczów”

– Liczymy na zdynamizowanie prac parlamentu nad prezydenckimi rozwiązaniami dla „frankowiczów” – zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Poinformował, że w najbliższy poniedziałek spotka się w tej sprawie z przedstawicielem rządu Jackiem Sasinem oraz Tadeuszem Cymańskim z sejmowej komisji finansów publicznych, by ustalić ramy i harmonogram dalszych prac nad prezydenckimi projektami dotyczącymi pomocy dla „frankowiczów”.

 

W porannej audycji w radiowej Jedynce Paweł Mucha przypominał, że w Sejmie od dłuższego czasu (od 2016 r i 2017 r.) czekają prezydenckie projekty ustaw mające pomóc osobom, które spłacają kredyty m.in. we frankach szwajcarskich. – Znaczny upływ czasu wskazuje, że dynamika prac [w Sejmie] mogłaby być większa – ocenił minister.

 

Poinformował też, że w przyszłym tygodniu spotka się posłem Tadeuszem Cymańskim (PiS), przewodniczącym podkomisji nadzwyczajnej (działającej w ramach komisji finansów publicznych) zajmującej się rozwiązanymi dotyczącymi „frankowiczów” oraz z szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Jackiem Sasinem. Celem tego spotkania ma być przyspieszenie prac Sejmu nad prezydenckimi rozwiązaniami dotyczącymi kredytobiorców. – Będziemy szukali uzgodnień i ustaleń po to, żeby te prace mogły być podjęte – dodał Paweł Mucha.

 

Jak ocenił, Prezydent Andrzej Duda wywiązał się ze swojej obietnicy pomocy dla „frankowiczów”, kierując do Sejmu swoje projekty ustawy. – Prezydent nie ma natomiast wpływu na tempo prac parlamentarnych. To jest wyzwanie, które musi podjąć polski Sejm – podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

 

Jak podkreślił, „trzeba szukać takiego rozwiązania – i to do początku było troską Prezydenta – które z jednej strony będzie faktycznie polepszać sytuację prawną kredytobiorców (...) niezależnie od tego, czy mają kredyt złotowy, kredyt denominowany, czy indeksowany do waluty obcej”. – Z drugiej strony mówiliśmy także o umożliwieniu przez fundusz restrukturyzacyjny możliwości odwalutowania tych kredytów, które są – zwłaszcza w przypadku kredytów denominowanych czy indeksowanych do franka szwajcarskiego – przedmiotem pewnej troski, co do tego jaka będzie sytuacja w przyszłości – dodał.

 

Paweł Mucha wyjaśnił, że Prezydentowi chodzi również o kwestię możliwości wsparcia kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji z uwagi na utratę przejściową pracy czy inne perturbacje życiowe oraz związaną z tym „kwestię stosunku rat kredytu do ściąganych dochodów”.

 

W Sejmie leżą teraz cztery projekty ustaw dotyczące „frankowiczów”. Zajmuje się nimi sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych. Podkomisja ma pracować przede wszystkim nad ostatnim projektem prezydenckim, ponieważ to jedyny projekt, wobec którego pozytywną opinię wyraził rząd. Projekt m.in. rozszerza działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (zgodnie z ustawą z 2015 roku miał działać tylko do końca 2018 roku) i stwarza nowe, większe możliwości uzyskania wsparcia przez kredytobiorców (wszystkich, nie tylko frankowych). Zakłada także dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie.

 

W podkomisji jest też poprzedni prezydencki projekt oraz projekty klubów PO i Kukiz'15. Ten ostatni, jako jedyny, popierany jest przez samych „frankowiczów”. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.