Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 stycznia 2019

Konferencja bliskowschodnia najważniejszym wydarzeniem w Warszawie od czasu szczytu NATO

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski

Planowana na luty konferencja bliskowschodnia będzie najważniejszym wydarzeniem dyplomatycznym w Warszawie od czasu szczytu NATO - powiedział w piątek Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, którego współgospodarzami będą Polska i Stany Zjednoczone, odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego.

 

Jak ocenił na piątkowym briefingu prasowym Krzysztof Szczerski, konferencja będzie najważniejszym wydarzeniem dyplomatycznym odbywającym się w polskiej stolicy od czasu szczytu NATO z 2016 r. Prezydencki minister zapowiedział, że wezmą w niej udział kraje z całego świata zainteresowane rozwojem sytuacji na Bliskim Wschodzie, zaś jej głównym celem będzie "omówienie różnych scenariuszy dla pokoju na Bliskim Wschodzie".

 

Zdaniem ministra Szczerskiego ważny jest nie tylko wybór Warszawy jako miejsca konferencji, ale też wybór Polski jako jej współorganizatora obok Stanów Zjednoczonych. - To też podkreśla nasze znaczenie, rosnącą rolę Polski na arenie międzynarodowej w drugim roku naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a także podkreśla praktyczny wymiar rozwijającego się partnerstwa polsko-amerykańskiego.

 

Jak mówił, w konferencji wezmą udział delegacje na różnym szczeblu, w tym ministrowie spraw zagranicznych kilkudziesięciu państw, zaś Prezydent Andrzej Duda podejmie wszystkich jej uczestników konferencji jako gospodarz uroczystej inauguracji spotkania na Zamku Królewskim.

 

Ponadto - zapowiedział Krzysztof Szczerski - 13 lutego planowane są spotkania bilateralne prezydenta. - Na pewno już mogę dzisiaj powiedzieć, że będzie spotkanie z sekretarzem stanu USA Markiem Pompeo, osobne, tutaj w Pałacu Prezydenckim - poinformował minister.

Poleć znajomemu