przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 14 stycznia 2019

Min. Szczerski: Wspieramy poszukiwanie pokoju na Bliskim Wschodzie [PL/ENG]

Konferencja ministerialna dot. Bliskiego Wschodu, którą wspólnie zorganizują w Warszawie Polska i USA, nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek. Ma na celu twórcze poszukiwanie dróg do pokoju – zapewnił szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski. Chodzi o konferencję ws. budowania pokoju i bezpieczństwa na Bliskim Wschodzie, którą zapowiedzieli na 13-14 lutego w Warszawie amerykański Departament Stanu i polskie MSZ. ENGLISH VERSION>>
 

W piątek szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif skrytykował Polskę za współorganizowanie z USA bliskowschodniej konferencji. W niedzielę państwowa agencja irańska IRNA informowała o tym, że MSZ Iranu wezwało charge d'affaires ambasady Polski, by zaprotestować przeciw poświęconej głównie Iranowi konferencji bliskowschodniej w Warszawie. W siedzibie irańskiego MSZ polskiemu charge d'affaires Wojciechowi Unoltowi powiedziano, że podjętą przez rząd Polski decyzję o byciu gospodarzem szczytu uważa się za „akt wrogości wobec Iranu”. „Polski charge d'affaires dostarczył wyjaśnień na temat konferencji i zapewnił, że nie ma ona antyirańskiego charakteru” – dodała agencja. Również w niedzielę irańskie ministerstwo kultury poinformowało w oświadczeniu, że zawiesza zaplanowany na koniec stycznia festiwal polskich filmów w Teheranie.
 

– To jest konferencja, której celem jest poszukiwanie dróg do pokoju. Polska jest miejscem jej organizacji właśnie dlatego, że jest neutralna, jeżeli chodzi o konflikty, w które uwikłane są kraje na Bliskim Wschodzie – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP, pytany o reakcję Iranu. – Najbliższy miesiąc będzie pełen różnych reakcji na to wydarzenie, bo jest ono obiektywnie wydarzeniem ważnym w polityce międzynarodowej i rzeczywiście może mieć ogromnie znaczenie. Więc każde państwo, które ma jakieś interesy ulokowane na Bliskim Wschodzie, będzie się w jakiś sposób do tej konferencji odnosić – zauważył prezydencki minister.
 

Jak dodał, „te reakcje teraz będą sukcesywnie następować. Trzeba spokojnie ich wysłuchać, bo one też są rzeczą naturalną. To jest tak ważne wydarzenie w polityce narodowej, że nikogo nie pozostawi obojętnym”.
 

– Naszym zadaniem jest każdemu, kto będzie wyrażał opinię na jej temat, tłumaczyć stanowisko Polski. To właśnie zrobił nasz przedstawiciel dyplomatyczny w Teheranie. On przecież wyjaśnił nasze stanowisko i pozycję Polski, która jest pozycją neutralną, wspierającą poszukiwanie pokoju – powiedział prezydencki minister.
 

Jak podkreślił, „każdy, kto będzie oczekiwał wyjaśnień, spotka się z taką samą odpowiedzią ze strony Polski, że Polska jest współgospodarzem tej konferencji jako rzecznik pokoju, współpracy i twórczego poszukiwania dróg wyjścia z licznych konfliktów, które dzisiaj trapią Bliski Wschód”.
 

– To jest nasze zadanie. Nie jesteśmy stroną żadnego sporu, jesteśmy krajem neutralnym, który cieszy się prestiżem i zaufaniem i dlatego ta konferencja odbywa się w Warszawie – oświadczył Krzysztof Szczerski. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.