przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 15 stycznia 2019

Krzysztof Szczerski: Szukamy dróg do pokoju na Bliskim Wschodzie

– Świat zachodni jest podzielony ws. taktyki działania na Bliskim Wschodzie; inną koncepcję przedstawia UE, a inną USA. Polska chce aktywnie poszukiwać dróg do pokoju w tym regionie, by udało się zasypać tę linię podziału – powiedział we wtorek w radiowej Trójce szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski.
 

Departament Stanu USA i polskie MSZ poinformowały w piątek, że w lutym w Warszawie odbędzie się konferencja w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Iran uznał to za akt wrogości; tamtejsze MSZ wezwało charge d'affaires ambasady Polski, by zaprotestować przeciw poświęconej głównie Iranowi konferencji. Jak podało polskie MSZ, polski dyplomata przedstawił irańskiemu resortowi spraw zagranicznych założenia planowanej konferencji.
 

Krzysztof Szczerski ocenił w PR3, że reakcja Teheranu była przewidywalna i „nie wykraczała poza wielokrotnie powtarzaną retorykę komunikatów ze strony irańskiej”. Zapewnił, że Polska współorganizując konferencję „chce aktywnie poszukiwać dróg do pokoju na Bliskim Wschodzie”.
 

Minister zauważył, że „świat zachodni” jest w tej sprawie podzielony: inną koncepcję przedstawia Unia Europejska, a inną Stany Zjednoczone. – Jesteśmy członkiem UE, który jednocześnie jest bliskim sojusznikiem USA; dlatego możemy pełnić funkcję kogoś, kto w Warszawie chce „spotkać” kraje europejskie i Stany Zjednoczone po to, żeby tę linię podziału zasypać – podkreślił Krzysztof Szczerski.
 

Jak dodał, przeszkodą w osiągnięciu stałego pokoju na Bliskim Wschodzie są też często rozbieżne interesy krajów tego regionu. – Takie spotkania, które miałyby być spotkaniami wielostronnymi, mają służyć temu, żeby przedyskutować, które z tych linii podziału można zasypać i jak znaleźć drogę do pokoju – zaznaczył.
 

Krzysztof Szczerski oświadczył, że warszawska konferencja ma charakter pokojowy i nie jest „naradą wojenną”. Według niego, Polska została wybrana na współgospodarza tego wydarzenia ze względu na „otwartą i wiarygodną politykę, którą prowadzi na Bliskim Wschodzie”.
 

Prezydencki minister przekazał, że przedstawiciel Iranu nie był obecny na noworocznym spotkaniu pary prezydenckiej z Korpusem Dyplomatycznym, które miało miejsce w poniedziałek. Jak mówił, powody nieobecności „mogą być różne”.
 

Dopytywany, czy od organizacji konferencji zostało uzależnione zwiększenie wojsk USA w Polsce, Szczerski odparł: „Nie, tutaj nie ma żadnego handlu wymiennego”. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.