Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 20 stycznia 2019

W poniedziałek Prezydent udaje się na Światowe Forum Ekonomiczne

Rozmowy z Sekretarzem Generalnym NATO oraz prezydentem Brazylii, udział w panelach nt. przyszłości relacji transatlantyckich, polityki europejskiej i Bliskiego Wschodu - to główne elementy udziału Prezydenta Andrzej Dudy w przyszłotygodniowym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

 

Prezydent udaje się tam w poniedziałek popołudniu; od wtorku do czwartku będzie uczestniczył w panelach organizowanych w ramach forum; zaplanowane są też spotkania bilateralne. Będzie to druga wizyta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Ekonomicznym.

 

- Obecność Prezydenta w Davos ma służyć promocji Polski jako konkurencyjnego miejsca do inwestowania, zwłaszcza w obszarze nowych, innowacyjnych technologii oraz do zaprezentowania głównych inicjatyw politycznych Polski na forum międzynarodowym, których podejmujemy się w 2019 roku: zwiększenia wojskowej obecności sojuszniczej w Polsce, pokojowej konferencji bliskowschodniej, inicjatywy Trójmorza, polskich działań w ramach ONZ - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

We wtorek - poinformował minister - Prezydent „zabierze głos wprowadzający do dyskusji nt. rewolucji technologicznej” w panelu dyskusyjnym dla biznesowych partnerów polskich firm z całego świata organizowanym przez Bank Pekao.

Zobacz także: B. Spychalski: Prezydent spotka się w Davos m.in. z prezydentem Brazylii i szefem NATO [PL/ENG]

 

- Prezydent przedstawi działania podjęte przez polskie władze, mające na celu przystosowanie naszej gospodarki do rewolucji 4.0. Będzie zachęcał do inwestowania w badania nad nowymi technologiami w Polsce - powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Ponadto we wtorek Andrzej Duda odbędzie szereg spotkań biznesowych z kadrą kierowniczą największych światowych firm, takich jak Procter&Gamble czy chińska firma z zakresu elektromobilności Sokon Group. - Będzie z nimi rozmawiał o rozwoju inwestycji w Polsce, a także współpracy obejmującej badania nad nowymi technologiami - powiedział prezydencki minister. Prezydent spotka się też tego dnia z liderem programu start-upów z Izraela, Yossi Vardie.

 

Minister zaznaczył, że podczas tegorocznej edycji Światowego Forum Ekonomicznego zostanie otwarty polski pawilon promocyjny – Polish House. Prezydent oficjalnie zainauguruje działalność tego pawilonu. - Jest to realizacja idei, która została przedstawiona przez Prezydenta rok temu. Polish House będzie przestrzenią promująca polski biznes oraz polskie inwestycje - powiedział Krzysztof Szczerski. Wewnątrz pawilonu odbędzie się promująca Polskę „Polish Night”.

 

W kolejnych dniach forum Andrzej Duda odbędzie spotkania polityczne m.in. z nowo wybranym prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. - Brazylia jest dla nas najważniejszym partnerem gospodarczym w Ameryce Południowej, a nasza wymiana handlowa systematycznie rośnie. W zeszłym roku osiągnęła ponad 1,6 mld dolarów - powiedział szef prezydenckiego gabinetu.

 

Jak dodał, Polsce zależy szczególnie na eksporcie nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. - Spotkanie będzie również okazją do wymiany poglądów na najbardziej aktualne wyzwania światowej polityki - zaznaczył minister.

 

Andrzej Duda spotka się też z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. - Prezydent będzie podkreślał konieczność zacieśniania więzi transatlantyckiej, która z polskiego punktu widzenia jest główną gwarancją bezpieczeństwa Europy i w ogóle świata zachodniego - powiedział Krzysztof Szczerski. Jak zaznaczył, podczas spotkania z szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego Prezydent przedstawi także stan rozmów polsko-amerykańskich na temat zwiększenia wojskowej obecności sojuszniczej w Polsce.

 

Minister przypomniał, że w bieżącym roku odbędą się wybory do Rady Praw Człowieka ONZ. - W planowanej rozmowie z wysoką komisarz ds. Praw Człowieka ONZ Michelle Bachelet Prezydent będzie przekonywał do naszej kandydatury - powiedział Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że Prezydent Duda podczas spotkania z Bachelet przedstawi priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w tym szczególnie te związane z ochroną praw człowieka.

 

- Istotnym punktem dyskusji będzie ochrona chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata. Prezydent będzie chciał, aby instytucje ONZ skierowały większą uwagę i pomoc w stronę tych najbardziej potrzebujących mniejszości religijnych - podkreślił Krzysztof Szczerski.

 

W trakcie forum - poinformował - Prezydent weźmie udział m.in. w panelu poświęconym relacjom transatlantyckim, gdzie obok niego głos zabierze sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin, sekretarz handlu USA Wilbur L. Ross, a także unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmström.

 

Andrzej Duda weźmie też udział, m.in. wraz z Prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, w panelu nt. Europy Środkowej. - Prezydent będzie mówił o konieczności intensyfikacji współpracy gospodarczej, energetycznej i bezpieczeństwa w regionie - powiedział szef prezydenckiego gabinetu.

 

- W kontekście lutowej konferencji w Warszawie, która będzie poświęcona sytuacji na Bliskim Wschodzie, Prezydent zabierze głos w zamkniętym dla publiczności panelu o Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, obok m.in. Jareda Kushnera - doradcy prezydenta USA - oraz przywódców państw regionu - poinformował Krzysztof Szczerski.

 

Prezydent weźmie też udział w dyskusji liderów politycznych, która będzie miała miejsce podczas roboczej kolacji z udziałem m.in. kanclerz Angeli Merkel. Tematem będzie przyszłość polityki europejskiej i główne wyzwania stojące przed Unią Europejską.

 

W kuluarach obrad Światowego Forum Gospodarczego Andrzej Duda odbędzie też rozmowy nieformalne. Będzie prezentował podczas nich programy rozwojowe realizowane w Polsce oraz całej Europie Środkowej poprzez takie inicjatywy jak Trójmorze. (PAP)

Poleć znajomemu