przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Błażej Spychalski: Poprawę zacznijmy od siebie

– Poprawę debaty publicznej zacznijmy od siebie, nie czekajmy na drugą stronę; przełom powinien nastąpić w podejściu wszystkich – mówił w poniedziałek rzecznik Prezydenta Błażej Spychalski na antenie RMF-FM.

 

Dodał, że ma wrażenie, iż wielu polityków i publicystów mówi: „To wy zacznijcie. Musicie zrobić krok do tyłu. Jak wy zrobicie, to ja też się zastanowię”. – Otóż nie, jeżeli zaczniemy od takiego wytykania i czekania, co zrobi druga strona, to chyba nie będzie dobre – ocenił prezydencki minister.
 

Na uwagę, że według PO, to politycy PiS powinni najpierw uderzyć się w piersi, a dopiero później nawoływać do pojednania, Błażej Spychalski stwierdził: – Nie czekajmy na drugą stronę. Nie nawołujmy drugiej strony. Zacznijmy od siebie. Jeżeli chcemy być uczciwi, to zaczynamy od siebie, bo łatwo czekać na innych i ich nawoływać. Myślę, że to jest odpowiedni kierunek, który politycy, publicyści powinni przyjąć – powiedział prezydencki minister.
 

Błażej Spychalski był pytany, jak Prezydent Andrzej Duda ocenia „postawę” TVP w ostatnich dniach. – Myślę, że tak jak wiele osób, także i Prezydent jest dość krytyczny wobec tego, co się stało – powiedział. Według niego, m.in. wyemitowane 14 stycznia „Wiadomości" pokazują, że „warto być krytycznym", także wobec mediów publicznych.

 

Po emisji „Wiadomości” 14 stycznia br., na TVP spadła fala krytyki ze strony m.in. polityków i innych mediów. Chodziło przede wszystkim o materiał, w którym przypomniano m.in. zabójstwo w 2010 r. działacza PiS z Łodzi Marka Rosiaka, a jako przykłady mowy nienawiści jednostronnie przywołano wypowiedzi polityków opozycji m.in. lidera PO Grzegorza Schetyny o „PiS-owskiej szarańczy” czy wypowiedź b. Prezydenta Bronisława Komorowskiego, że „trzeba czasami mieć odwagę i lać się dechą z takimi ludźmi”.

 

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły skargi na materiał „Wiadomości” z 14 stycznia. Dwa dni później Prezydent Andrzej Duda spotkał się z członkami KRRiT. Tematem dyskusji była sytuacja w mediach, w szczególności pod kątem jakości debaty publicznej.
 

Minister Spychalski podkreślił, że podczas spotkania z członkami KRRiT Prezydent mówił: „Zastanówcie się, zobaczcie, co się dzieje i podejmujcie interwencję częściej, bo idzie to wszystko za daleko. Nie tak powinno być”. „Trzeba zastopować, żebyśmy nie przechodzili za tę nieprzekraczalną granicę” – dodał prezydencki minister. Jak dodał, Andrzej Duda jest krytyczny nie tylko wobec TVP. – Myślę, że we wszystkich mediach publicznych i także komercyjnych, szczególnie w telewizjach, przydałby się reset – stwierdził Błażej Spychalski. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.