Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 27 stycznia 2019

74. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz

– Obiecujemy, że prawda o Auschwitz, o zbrodni Holokaustu nigdy nie przestanie być głoszona – mówił w imieniu Prezydenta RP minister Wojciech Kolarski podczas dzisiejszych obchodów 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Honorowy Patronat nad uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

 

– Pan Prezydent prosił mnie, aby w jego imieniu, w imieniu wszystkich rodaków zwrócić się do Ocalonych – mówił prezydencki minister. – Obiecujemy Państwu, że prawda o Auschwitz, o zbrodni Holokaustu nigdy nie przestanie być głoszona, tak jak głoszona jest od dnia wyzwolenia tego obozu i będzie trwać przez pokolenia. Przekazujemy ją naszym dzieciom i wnukom, a one z kolei przekazywać ją będą następnym generacjom.

 

Podsekretarz Stanu w KPRP dodał, że „w imię dobrej przyszłości pragniemy też wyciągnąć wnioski z tragicznej historii”. – [Musimy] chronić świat przed konsekwencjami pogardy i nienawiści, przed bagatelizowaniem i usprawiedliwianiem zła. To powinność naszych serc i sumień, której nigdy nie wolno zaniedbać – zapewnił.

 

Główna ceremonia rocznicowa z udziałem byłych więźniów odbyła się wczesnym popołudniem w budynku tzw. Centralnej Sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau. Wzięli w niej udział politycy, duchowni oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce. Uczestnicy ceremonii oddali hołd ofiarom, modląc się wspólnie przez Pomnikiem Ofiar. Zabrzmiały modlitwy chrześcijańskie i żydowskie.
 

Wizualnym motywem tegorocznych uroczystości rocznicowych jest praca byłego więźnia Jerzego Adama Brandhubera „Przybycie transportu na rampę". To rysunek ołówkiem, na którym autor ukazał wjeżdżający na rampę wewnątrz obozu transport. Przy torach na przywiezionych oczekują już esesmani, którzy przeprowadzą selekcję.

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej. Dzień ten obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (PAP)

Poleć znajomemu