Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 30 stycznia 2019

Wojciech Kolarski o spotkaniu Prezydentów Polski i Niemiec [PL/ENG]

1 września najprawdopodobniej dojdzie do spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy i Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera – powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski w telewizji wPolsce.pl. Poinformował, że spotkanie planowane jest w Wieluniu (woj. łódzkie) z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. ENGLISH VERSION>>

 

– 1 września, wybuch II wojny światowej, jest jedną z tych rocznic, wokół których będzie się rozgrywać polityka państwa polskiego w tym roku. Jest kilka takich rocznic, jedną z najważniejszych ze względu na znaczenie nie tylko dla historii Polska, ale i historii świata, jest właśnie ta rocznica – powiedział Podsekretarz Stanu w KPRP. I dodał: – Mogę zdradzić, iż 1 września najprawdopodobniej dojdzie do spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy i Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, którzy razem w Wieluniu będą tę tragiczną rocznicę obchodzić.

 

Według Wojciecha Kolarskiego, taki nieformalne ustalenie zapadły podczas wcześniejszych rozmów obu Prezydentów.
 

1 września 1939 r. o godz. 4.40. nastąpił pierwszy atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby: pacjenci i personel szpitala. W sumie, według różnych źródeł, w wyniku ataku Luftwaffe na miasto, zginęło od 1200 do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. Niemieckie samoloty zrzuciły na miasto 380 bomb o łącznej wadze 46 ton.

 

W Wieluniu nie stacjonowały żadne jednostki Wojska Polskiego, nie było tam również stanowisk obrony przeciwlotniczej. Zdaniem historyków, miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną. Przed wojną Wieluń liczył ok. 16 tys. mieszkańców i był oddalony od granicy niemieckiej o 21 km. (PAP)

Poleć znajomemu