Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 18 lutego 2019

Min. Szczerski: Nie kupujemy Fortu Trump, negocjujemy z Ameryką zwiększoną obecność wojsk w Polsce

Nie kupujemy Fortu Trump, negocjujemy z Ameryką zwiększoną obecność wojsk w Polsce - powiedział w poniedziałek szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Zobacz także: „System HIMARS wzmocni bezpieczeństwo naszej części Europy” [PL/ENG] Prezydencki minister został zapytany, czy Polska "kupuje" sobie Fort Trump. W tym kontekście wymieniono m.in. zakup amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS za 414 mln dol. oraz ubiegłotygodniową konferencję dotyczącą pokoju na Bliskim Wschodzie, która odbywała się w Warszawie.

 

- My nie kupujemy Fortu Trump. My negocjujemy z Ameryką umowę o zwiększonej obecności amerykańskiej w Polsce - odpowiedział szef Gabinetu Prezydenta. Zaznaczył, że negocjacje są twarde, a Polska rozmawia z USA w suwerenny sposób. - To nie jest tak, że my musimy wykonać ileś ruchów czy gestów w stronę amerykańską, żeby zasłużyć sobie na te bazy - mówił.

 

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że zakup systemu artylerii rakietowej HIMARS jest dla Polski korzystny.

 

Przyznał, że aby doszło do umowy dotyczącej budowy Fortu Trump, muszą być spełnione trzy warunki. - Dla wszystkich, którzy znają się na wojskowości musi być to czytelny sygnał, że Polska jest silniejsza i bezpieczniejsza - mówił. Dodał, że chodzi w tym punkcie o obecność żołnierzy amerykańskich.

 

- Po drugie - mają być to wzmocnienia, które będą także służyły całemu regionowi - dodał. W tym kontekście mówił m.in. o mobilności wojskowej czy wspólnych ćwiczeniach. - Tak żebyśmy mogli powiedzieć: Polska jest nie tylko dla siebie, ale też dla regionu - wskazał.

 

- Po trzecie - musi być to uzgodnione w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ponieważ nie chcemy tą zwiększoną obecnością w Polsce tworzyć podziałów w NATO - mówił.(PAP)

Poleć znajomemu