przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 22 lutego 2019

P. Soloch: Rozmowy dot. zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce głęboko zaawansowane

Rozmowy dotyczące zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce są głęboko zaawansowane i w najbliższym czasie powinniśmy spodziewać się rezultatów tych rozmów - podkreślił w piątek szef BBN Paweł Soloch.

 

Podczas rozmowy w Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma9” szef BBN był pytany m.in. o zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce i co miała na myśli ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która w czwartek w rozmowie z Wirtualną Polską powiedziała: "Polska dostanie wiele z tego, czego chce, bo Polska po prostu na to zasługuje. My w USA dobrze to rozumiemy, dlatego ciężko pracujemy, żeby zaproponować właściwy poziom współpracy i koordynacji".

 

- Nie możemy zdradzić finałów rozmów, których główny ciężar spoczywa teraz na ministrze obrony, gdyż ostatecznych decyzji nie ma. Natomiast to są bardzo daleko, głęboko zaawansowane rozmowy i rzeczywiście w najbliższym czasie powinniśmy spodziewać rezultatów tych rozmów. Chodzi o to w uproszczeniu, żeby tych żołnierzy było więcej - odpowiedział szef BBN.

 

Jak dodał, chodzi też o to, jak powiązać już istniejącą obecność amerykańską na terenie naszego kraju ze zwiększoną liczbą żołnierzy amerykańskich, "z planami Sojuszu jak i z naszą współpracą bilateralną w zakresie wojskowym między USA a Polską".

 

Zobacz także: Rozmowy Prezydenta RP i Wiceprezydenta USA w Belwederze [PL/ENG] „System HIMARS wzmocni bezpieczeństwo naszej części Europy” [PL/ENG] Paweł Soloch zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odwiedzi USA, aby "na miejscu spotkać się z osobami, które tymi kwestiami się zajmują". Jak dodał, jeśli "w najbliższym czasie, tak jak się spodziewamy, zapadną decyzje, to nie będą to decyzje ostateczne, że na tym koniec". - Mówimy o pewnej ewolucji - podkreślił. - Ostateczny kształt obecności amerykańskiej będzie ciągle ewoluował - dodał.

 

Do marca Pentagon ma przedstawić Kongresowi ocenę zasadności zwiększenia liczby żołnierzy w Polsce. Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu. Polska zabiega o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą "Fort Trump".

 

Minister Soloch był też pytany, dlaczego nieustannie ze strony amerykańskiej wraca temat restytucji mienia żydowskiego w Polsce. W tym kontekście prowadzący wskazał na niedawne wypowiedzi sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który powiedział w czasie wizyty w Polsce: "Doceniamy znaczenie rozwiązywania niezałatwionych spraw związanych z przeszłością i namawiam moich polskich kolegów do pójścia naprzód w sprawie kompleksowej restytucji prywatnej własności".

 

- Temat restytucji pojawia się z pewną cyklicznością. Siłą rzeczy w USA silnie są reprezentowane też obecne środowiska żydowskie, które tym tematem są zainteresowane. Nasze stanowisko jest niezmienne. Wszelka restytucja mienia, która następuje zresztą, powiedzmy sobie, mówię tutaj o zwrocie mienia związkom wyznaniowym, Kościołom, w tym również gminom żydowskim, będzie taka sama dla wszystkich. Nie ma tutaj jakichś grup uprzywilejowanych. Jeżeli mówimy o jakiejkolwiek restytucji, to Polska stoi na stanowisku zwrotu własności obywatelom Polski, tym którzy stracili według prawa jednakowego dla wszystkich. Nie ma tutaj wyjątków i tutaj ewentualnie roszczenia żydowskie nie są jakieś wyjątkowe w stosunku do innych roszczeń - powiedział szef BBN. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.