przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 23 lutego 2019

Min. Spychalski o zarobkach prezesa NBP

Według ministra Błażeja Spychalskiego, pytanego czy Andrzej Duda podpisze ustawę o jawności zarobków w NBP, Prezydent nie widzi przeciwwskazań, by zarobki kadry kierowniczej NBP były jawne. W piątek Sejm poparł legislacyjną poprawkę Senatu do noweli ustawy dotyczącej jawności wynagrodzeń w NBP. Teraz ustawa trafi do Prezydenta.

 

W ubiegłym tygodniu Prezes NBP Adam Glapiński spotkał się z Prezydentem Andrzejem Dudą, przekazując mu swoje stanowisko w sprawie noweli ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim.

 

Błażej Spychalski pytany w sobotę w radiowej Trójce, czy Prezes Glapiński przekonał Prezydenta, by nie podpisywał ustawy, odpowiedział: „To nie jest tak, że na tym etapie ktoś kogoś będzie do czegoś przekonywał”. Jak mówił, Prezes Glapiński przedstawił Andrzejowi Dudzie swój pogląd. – Także w formie pisemnej przedstawił Panu Prezydentowi zastrzeżenia formułowane przez NBP do ustawy procedowanej przez parlament – powiedział minister.
 

Dodał, że gdy ustawa trafi do Pałacu Prezydenckiego, to „będzie analizowana także w kontekście tych kwestii, które podnosił prezes Glapiński”. Spychalski podkreślił, że to element normalnej procedury.

 

Minister podkreślił, że „Prezydent dość jasno wypowiadał się na temat kwestii jawności zarobków w życiu publicznym, mówiąc o tym, że NBP jest przecież częścią tej szeroko pojętej administracji publicznej. Jak dodał, Prezydent nie widzi przeciwwskazań, żeby zarobki kadry kierowniczej NBP były jawne. – To jest, myślę, pewien wyznacznik potencjalnej decyzji Pana Prezydenta. Natomiast oczywiście wszystko trzeba rozpatrywać także w kontekście niezależności NBP – dodał Błażej Spychalski.
 

Zgodnie z nowelą, pensja prezesa i wiceprezesów NBP jest ustalana na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z kolei zasady wynagradzania pracowników NBP będą ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały. Wielkość środków na wynagrodzenia ustalana będzie corocznie w planie finansowym NBP, z uwzględnieniem poziomu płac w sektorze bankowym. Maksymalne wynagrodzenie dla poszczególnych pracowników, poza wiceprezesami oraz członkami zarządu NBP, nie będzie mogło przekroczyć 0,6-krotności (60 proc.) wynagrodzenia prezesa NBP.
 

Nowe przepisy przewidują ponadto, że uchwała zarządu NBP ws. zasad wynagradzania będzie jawna i publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie NBP. Na BIP-ie NBP-u publikowane mają być także wynagrodzenia prezesa, wiceprezesów, członków zarządu NBP i osób zajmujących stanowiska dyrektora oddziału okręgowego, dyrektora departamentu (komórki równorzędnej) i ich zastępców oraz osób zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem dyrektora departamentu i jego zastępcy.
 

W noweli znajduje się również przepis, który nakazuje upublicznić, m.in. zarobki prezesów, wiceprezesów, członków zarządu NBP oraz pracowników banku zajmujących stanowiska dyrektora oddziału okręgowego, dyrektora departamentu i ich zastępców za lata 1995-2018. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.