przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 3 grudnia 2015

W Belwederze prezentacja książki "Zabici w Katyniu"

  |   Prezentacja książki "Zabici w Katyniu" Prezentacja książki "Zabici w Katyniu" Prezentacja książki "Zabici w Katyniu" Prezentacja książki "Zabici w Katyniu" Prezentacja książki "Zabici w Katyniu" Prezentacja książki "Zabici w Katyniu" Prezentacja książki "Zabici w Katyniu" Prezentacja książki "Zabici w Katyniu" Prezentacja książki "Zabici w Katyniu"

Wydany po rosyjsku tom "Zabici w Katyniu" z biogramami rozstrzelanych przez NKWD w 1940 r. Polaków zaprezentował w czwartek w Belwederze Aleksandr Gurjanow ze stowarzyszenia "Memoriał". 

 

W książce - sfinansowanej z datków pieniężnych zebranych przez Memoriał wśród obywateli Rosji za pośrednictwem portalu internetowego - znalazły się informacje o każdym z 4415 obywateli Polski rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku w Lesie Katyńskim. 2699 biogramów opatrzono zdjęciami zamordowanych.

 

Biogramy ofiar mordu w Katyniu opublikowano w języku rosyjskim po raz pierwszy.

Obecny na spotkaniu w Belwederze Gurjanow mówił, że celem książki jest dotarcie do czytelnika rosyjskiego. Uważa, że zmiany w kwestii rehabilitacji imiennej ofiar Katynia będą możliwe, gdy sprawa ta uzyska poparcie społeczne. Podkreślił, że deklaracja Dumy Państwowej z 2010 r. jednoznacznie uznaje sprawstwo zbrodni katyńskiej organów państwowych Związku Radzieckiego. Jednakże - zaznaczył - prokuratura odmawia uznania za ofiary zbrodni katyńskiej osoby zgłaszane imiennie. - Faktycznie oznacza to, ze prokuratura usiłuje za wszelką cenę tę wielotysięczną masę ofiar utrzymać w anonimowości - dodał.

 

Minister Wojciech Kolarski powiedział, że prezydent pełni rolę kustosza pamięci. - W sposób symboliczny musi zabiegać o prawdę o naszej przeszłości, która jest fundamentem narodowej wspólnoty - podkreślił. Dodał, że tak jak przez kilkadziesiąt lat kłamstwo katyńskie było fundamentem, na którym próbowano zbudować PRL, tak teraz prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Polski. Wyraził wdzięczność za działalność, której owocem jest książka "Zabici w Katyniu", wydana - jak podkreślił - za sprawą Aleksandra Gurjanowa. (PAP, inf. własna) 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.