Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 24 lutego 2019

Minister Adam Kwiatkowski w Hucie Pieniackiej

  |   Obchody upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej 75 lat temu przez ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien” w Hucie Pieniackiej Obchody upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej 75 lat temu przez ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien” w Hucie Pieniackiej Obchody upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej 75 lat temu przez ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien” w Hucie Pieniackiej Obchody upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej 75 lat temu przez ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien” w Hucie Pieniackiej Obchody upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej 75 lat temu przez ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien” w Hucie Pieniackiej Obchody upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej 75 lat temu przez ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien” w Hucie Pieniackiej Obchody upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej 75 lat temu przez ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien” w Hucie Pieniackiej Obchody upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej 75 lat temu przez ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien” w Hucie Pieniackiej Obchody upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej 75 lat temu przez ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien” w Hucie Pieniackiej Obchody upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej 75 lat temu przez ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien” w Hucie Pieniackiej Obchody upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej 75 lat temu przez ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien” w Hucie Pieniackiej

W Hucie Pieniackiej na Ukrainie prezydencki minister Adam Kwiatkowski upamiętnił w niedzielę ofiary zbrodni dokonanej przez ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien”. 28 lutego br. minie 75 lat od tej okrutnej masakry polskiej ludności cywilnej.
 

Minister odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników obchodów. „Nie zginęli tu «polscy panowie», jak mówili ukraińscy nacjonaliści. Wymordowano tysiące prostych ludzi, żyjących skromnie z pracy własnych rąk. Ich jedyną «winą» była polska mowa i tożsamość, wierność tradycji i miłość Ojczyzny. Zabito ich, bo byli Polakami” – napisał Prezydent RP.

 

Do zbrodni w zamieszkałej przez ludność polską wsi Huta Pieniacka, położonej ok. 100 km na wschód od Lwowa, doszło 28 lutego 1944 r. Tego dnia ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS (złożonego z ochotników do Dywizji SS „Galizien”) dowodzeni przez niemieckiego dowódcę oraz wspierani przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii i członków paramilitarnego oddziału ukraińskich nacjonalistów, dokonali pacyfikacji polskiej ludności: mężczyzn, kobiet i dzieci.


Według szacunków ze śledztwa IPN w Krakowie, zginęło wówczas ok. 850 osób. Ofiarami ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien” i oddziałów ukraińskich nacjonalistów byli nie tylko mieszkańcy Huty Pieniackiej, ale również ludność, która uciekła z Wołynia – z tych miejscowości, które UPA spaliła w 1943 r. W Hucie Pieniackiej ukrywali się również zagrożeni niemiecką eksterminacją Żydzi. Z wsi ocalało tylko ok. 160 osób.

 

W miejscu zbrodni 10 lat temu – 28 lutego 2009 r. – hołd ofiarom mordu złożyli prezydenci Polski i Ukrainy: Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko. (PAP)

Poleć znajomemu