Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 27 lutego 2019

W czwartek szczyt Prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki [PL/ENG]

  |   Prezydent udaje się na szczyt Prezydentów państw B9 na Słowację Ubiegłoroczny szczyt Prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie

W czwartek w Koszycach na Słowacji odbędzie się szczyt Prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli krajów wschodniej flanki NATO: Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Czech i Bułgarii. W spotkaniu weźmie udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. PROGRAM PRASOWY >>

 

Kancelaria Prezydenta Słowacji podkreśliła, że głównym celem szczytu jest upamiętnienie 70. rocznicy powstania NATO, a także 15. i 20. rocznicy wstąpienia krajów B9 do Sojuszu (w 1999 r. do NATO dołączyły Polska, Czechy i Węgry; Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia oraz Słowacja - w 2004 r.). ENGLISH VERSION>>
 

Organizatorzy szczytu zapowiadają odsłonięcie pomnika upamiętniającego spotkanie Prezydentów B9 i 70. rocznicę powstania NATO. Na zakończenie spotkania, politycy przyjmą deklarację, która określi wspólne stanowisko grupy dotyczące najważniejszych kwestii i dalszych kierunków współpracy.
 

– Przywódcy państw wschodniej flanki NATO spotykają się w Koszycach w symbolicznym momencie. W tym roku przypada bowiem 70. rocznica powołania do życia Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego, ale także 20. i 15. rocznicy rozszerzenia NATO na Europę Środkową. Szczyt będzie zatem okazją do podsumowań i wymiany opinii co do przyszłości. Dyskusja dotyczyć będzie w oczywisty sposób sytuacji bezpieczeństwa regionie, w tym zwiększenia regionalnych zdolności obrony i odstraszania poprzez rozszerzenie obecności wojsk amerykańskich na terytorium Polski. Polsce zależy na osadzeniu tych dwustronnych porozumień polsko-amerykańskich w szerszym kontekście regionalnego bezpieczeństwa sojuszniczego – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
 

Minister Szczerski poinformował też, że wśród omawianych podczas szczytu tematów znajdą się kwestie związane z zagrożeniami płynącymi z kierunku wschodniego, ze szczególnym naciskiem tych o charakterze hybrydowym, w tym dotyczących cyberprzestrzeni oraz dezinformacji.
 

Na marginesie szczytu Prezydent Andrzej Duda przeprowadzi rozmowy dwustronne: będzie rozmawiać w cztery oczy z Prezydentem Węgier Janosem Aderem oraz Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Zaplanowano też wspólną konferencję prasową Prezydentów Słowacji, Rumunii oraz Polski.

 

Zobacz także: Wspólna deklaracja głów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki [PL/ENG] Spotkanie B9 w Warszawie [PL/ENG] Bukaresztańska dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO (Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria). W listopadzie 2015 roku podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólna deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, „silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej” NATO w regionie. (PAP)

Poleć znajomemu