Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 27 lutego 2019

Obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO z udziałem Prezydenta RP [PL/ENG]

  |   Szef BBN Paweł Soloch Szef BBN Paweł Soloch Szef BBN Paweł Soloch Szef BBN Paweł Soloch

Spotkanie z Prezydentami Czech, Słowacji i Węgier oraz wizyty m.in. na poligonach w Żaganiu i Orzyszu – to niektóre z planowanych aktywności Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy w związku z obchodami 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Podczas briefingu w Pałacu Prezydenckim przedstawił je Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. ENGLISH VERSION>>


Szef BBN zapowiedział, że Prezydent spotka się 4 marca z żołnierzami na poligonie w Żaganiu. – Wizyta będzie miała na celu podkreślenie znaczenia współpracy nie tylko polsko-amerykańskiej, ale obecności amerykańskiej w Europie w ogóle – podkreślił minister.


– 6 marca z kolei Prezydent będzie na poligonie w Orzyszu, tam spotka się żołnierzami Wielkiej Batalionowej Grupy Bojowej NATO i 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – zapowiedział szef BBN. Przypomniał też, że umowa, która afiliuje 15. Brygadę Zmechanizowaną i Litewską Brygadę „Żelazny Wilk” do dowództwa natowskiego w Elblągu, została niedawno podpisana przez ministrów obrony narodowej Polski i Litwy w obecności Prezydentów obu krajów. Jak dodał, w Orzyszu Andrzj Duda spotka się z żołnierzami Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.


Szef BBN zapowiedział, że szczególny charakter będzie miała tegoroczna odprawa kadry kierowniczej MON-u, która odbędzie się po raz pierwszy w Pałacu Prezydenckim. W trakcie tego wydarzenia, 7 marca, Prezydent dokona oceny realizacji rekomendacji, które przedstawiał podczas ubiegłorocznego spotkania, a także przedstawi swoje propozycje dotyczące systemu bezpieczeństwa państwa.

 

– 11 marca Prezydent złoży wizytę w dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód w Szczecinie. Będą tam obecni ministrowie obrony państw ramowych dla korpusu: Polski, Danii i Niemiec – zapowiedział Paweł Soloch. Dodał, że ta wizyta ma na celu podkreślenie wkładu Europejczyków w NATO, a także podkreślenie więzi transatlantyckich.


– Zdajemy sobie sprawę, że między Stanami Zjednoczonymi a Europą istnieją pewne napięcia, natomiast w kwestii bezpieczeństwa celem Prezydenta – i celem Polski – jest zabieganie o to, by więzi transatlantyckie były nienaruszone, i żeby Europa i Stany Zjednoczone mówiły wobec zagrożeń jednym głosem – podkreślił Szef BBN.


Zapowiedział także, że ostatnim zewnętrznym punktem aktywności Prezydenta w związku z obchodami 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO będzie wizyta Andrzeja Dudy w Pradze 12 marca. Odbędzie się tam uroczyste spotkanie Prezydentów Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier.


Szef BBN zauważył, że dzisiaj członkostwo Polski w NATO i zaangażowanie transatlantyckie jest przedmiotem konsensusu wszystkich sił politycznych, choć – jak przypomniał – początek temu dał rząd Jana Olszewskiego, który jako pierwszy sformułował na poziomie państwowym ten postulat.


Zapowiedzi prasowe poszczególnych wydarzeń są na bieżąco uaktualniane na stronie prezydent.pl w dziale Dla Mediów>>.

Poleć znajomemu