Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 28 lutego 2019

Upamiętnienie 75. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej

  |   Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej. Msza święta w Katedrze Polowej WP Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej. Msza święta w Katedrze Polowej WP Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej. Msza święta w Katedrze Polowej WP Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej. Msza święta w Katedrze Polowej WP Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej Minister Kolarski składa wieniec w imieniu Prezydenta RP Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej

Zobacz także: List do uczestników uroczystości z okazji 75. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej Wstrząsające okrucieństwo sprawców było całkowitym zanegowaniem chrześcijańskich podstaw naszej cywilizacji. Los mieszkańców Huty Pieniackiej jest i na zawsze pozostanie na kartach historii i w polskich sercach – napisał Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości z okazji 75. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej, które odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wcześniej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego została odprawiona msza święta. Podczas obchodów państwowych upamiętniających wydarzenia sprzed 75 lat Prezydenta reprezentował minister Wojciech Kolarski. 

 

 

Minister złożył wieniec z szarfą Prezydenta RP przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie

 

 

„W położonej 70 kilometrów na wschód od Lwowa wsi Huta Pieniacka mieszkało blisko tysiąc Polaków. Byli zwykłymi ludźmi. Ciężko pracowali na swój byt. Troszczyli się o dobro wspólne. Ich chlubą był murowany kościół, piętrowy budynek szkoły i amatorski teatr. Wojna i okupacja, najpierw sowiecka, a potem niemiecka, wprowadziły w ich życie ciągły strach i niedostatek. Mimo to otwierali swoje domy przed ukrywającymi się Żydami oraz rodakami uciekającymi z Wołynia przed eksterminacją z rąk ukraińskich nacjonalistów” - przypomniał Andrzej Duda. 

 

Do zbrodni w zamieszkałej przez ludność polską wsi Huta Pieniacka doszło 28 lutego 1944 r. Tego dnia ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS (złożonego z ochotników do Dywizji SS „Galizien”) dowodzeni przez niemieckiego dowódcę oraz wspierani przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii i członków paramilitarnego oddziału ukraińskich nacjonalistów, dokonali pacyfikacji polskiej ludności: mężczyzn, kobiet i dzieci.


Według szacunków ze śledztwa IPN w Krakowie, zginęło wówczas ok. 850 osób. Ofiarami ukraińskich żołnierzy z Dywizji SS „Galizien” i oddziałów ukraińskich nacjonalistów byli nie tylko mieszkańcy Huty Pieniackiej, ale również ludność, która uciekła z Wołynia – z tych miejscowości, które UPA spaliła w 1943 r. W Hucie Pieniackiej ukrywali się również zagrożeni niemiecką eksterminacją Żydzi. Ze wsi ocalało tylko ok. 160 osób.

 

W miniony weekend w uroczystościach na Ukrainie, upamiętniających tragedię z 1944 roku, uczestniczył prezydencki minister Adam Kwiatkowski. 

 

W miejscu zbrodni 10 lat temu – 28 lutego 2009 r. – hołd ofiarom mordu złożyli prezydenci Polski i Ukrainy: Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko. 

Poleć znajomemu