przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 4 marca 2019

Wizyta Sekretarza Stanu KPRP Adama Kwiatkowskiego w Chicago

  |   Wizyta Sekretarza Stanu KPRP Adama Kwiatkowskiego w Chicago Wizyta Sekretarza Stanu KPRP Adama Kwiatkowskiego w Chicago Wizyta Sekretarza Stanu KPRP Adama Kwiatkowskiego w Chicago Wizyta Sekretarza Stanu KPRP Adama Kwiatkowskiego w Chicago Wizyta Sekretarza Stanu KPRP Adama Kwiatkowskiego w Chicago Wizyta Sekretarza Stanu KPRP Adama Kwiatkowskiego w Chicago Wizyta Sekretarza Stanu KPRP Adama Kwiatkowskiego w Chicago

W dniach 2-4 marca minister Adam Kwiatkowski przebywał z wizytą w Chicago. Sekretarz Stanu w KPRP wziął udział w obchodach Dnia Generała Kazimierza Pułaskiego w siedzibie Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Podczas spotkania z przedstawicielami organizacji polonijnych minister, w imieniu Pary Prezydenckiej, podziękował Rodakom mieszkającym za Oceanem za upamiętnienie Generała Kazimierza Pułaskiego oraz promowanie i zachowanie polskiej tradycji, mowy oraz historii o Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami kraju.

 

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, minister Adam Kwiatkowski złożył wieniec przed popiersiem Generała Kazimierza Pułaskiego w Domu Podhalan.

 

W niedzielę Sekretarz Stanu w KPRP uczestniczył w uroczystościach jubileuszowych z okazji 40-lecia Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina w Palatine i Buffalo Grove. Minister przekazał wyrazy uznania i wdzięczności Gronu Pedagogicznemu za wytrwałość i wysiłek, dzięki któremu nauczanie w języku polskim oraz przekazywanie wiedzy o Polsce młodemu pokoleniu Polaków w Stanach Zjednoczonych jest możliwe. Na ręce Prezesa Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, w imieniu Pary Prezydenckiej, minister przekazał dyplomy uznania dla nauczycielek i działaczek ZNPA
w podziękowaniu za zaangażowanie w działalność na rzecz rozwoju oświaty polonijnej.


W imieniu Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski wręczył Pedagogom i Wychowawcom Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina Medale Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania.


Ostatniego dnia wizyty, podczas Stanowych Obchodów Dnia Pułaskiego, w Muzeum Polskim w Ameryce minister odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości. „W rocznicę urodzin Generała Pułaskiego oddajemy hołd bohaterowi walk o niepodległą Polskę i niepodległą Amerykę; jednemu z najwybitniejszych dowódców konfederacji barskiej i «ojcowi amerykańskiej kawalerii»; żarliwemu polskiemu patriocie i generałowi brygady Armii Kontynentalnej, który 240 lat temu, 11 października 1779 roku, w bitwie pod Savannah oddał życie za wolną Amerykę” – napisał Prezydent RP.


Podczas ceremonii, w której uczestniczyli przedstawiciele środowisk polonijnych oraz władze stanu Illinois, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, minister wręczył odznaczenia państwowe Prezesowi oraz pracownikom Muzeum Polskiego w Ameryce za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie muzealnictwa, za upowszechnianie wiedzy o Polsce oraz działalność na rzecz środowiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Następnie, w imieniu Prezydenta RP,  złożył wieniec przed obrazem Stanisława Batowskiego „Generał Pułaski pod Savannah” w Muzeum Polskim w Ameryce.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.