przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 6 marca 2019

Min. Soloch: Kolejny wypadek MiG-a potwierdza konieczność zakupu nowych myśliwców dla armii

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch ocenił, że kolejny wypadek MiG-29 potwierdza konieczność zakupu nowych myśliwców dla polskiej armii. - MIG-i mają już swoje lata – podkreślił minister Soloch.

 

Szef BBN był pytany w środę w Orzyszu o wypadek myśliwca MiG-29, który w poniedziałek rozbił się na Mazowszu. Soloch powiedział, że kolejne wypadki tych myśliwców, które - jak zauważył - mają już swoje lata, potwierdzają konieczność zakupu nowych myśliwców dla polskiej armii.

 

- Spotkanie Prezydenta z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem i dowódcami wojskowymi poświęcone było kwestii poniedziałkowego wypadku i kwestii MIG-ów w ogóle. Jest oczywiste, wczoraj o tym była mowa, że trzeba podjąć działania związane z wymianą tych samolotów. Wczoraj była mowa o zakupie samolotów piątej generacji w ramach programu HARPIA. Prezydent poddał pod rozwagę uczynienie z tego programu programu rządowego na wzór zakupu F-16 – powiedział Paweł Soloch.

 

Dopytywany, kiedy polscy piloci będą mogli latać nowoczesnymi myśliwcami minister Soloch powiedział: Jesteśmy na początku drogi. Należy czekać na komunikaty MON w tej sprawie. To MON jest kompetentny na odpowiadanie na tego rodzaju pytania.

 

Szef BBN zapewnił, że Prezydent interesował się szczegółowo każdym wypadkiem MiG-ów. - Prezydent dostawał raporty w tej sprawie – dodał. 

 

Zobacz także: Prezydent RP i Szef MON rozmawiali z dowódcami nt. wypadku MiG-29 i programu HARPIA [PL/ENG] We wtorek Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak spotkali się z szefem Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmundem Andrzejczakiem i innymi dowódcami, aby omówić sytuację po wypadku myśliwca MiG-29, który w poniedziałek rozbił się na Mazowszu. W spotkaniu wzięli udział też: dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, zastępca Inspektora Sił Powietrznych płk pil. Piotr Tusza oraz dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim płk pil. Krzysztof Stobiecki.(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.