Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 6 marca 2019

Krzysztof Szczerski: Chcemy, żeby obecność wojsk USA w Polsce była traktowana jako część strategii NATO [PL/ENG]

Chcemy, żeby obecność wojsk USA w Polsce była traktowana jako część strategii całego NATO, żeby z obecności tej korzystał cały nasz region - powiedział szef prezydenckiego gabinetu przed czwartkowym spotkaniem Andrzeja Dudy z szefem Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. PROGRAM PRASOWY >>>

 

Zobacz także: Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w Koszycach [PL/ENG] Jak poinformował Krzysztof Szczerski, spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Generalnym NATO w Warszawie będzie kontynuacją ich zeszłotygodniowej rozmowy, która odbyła się przy okazji szczytu prezydentów państw wschodniej flanki NATO w Koszycach. ENGLISH VERSION>>

 

  • 20 lat Polski w NATO i przyszłość Sojuszu

Prezydencki minister zapowiedział, że czwartkowa rozmowa Andrzeja Dudy z Jensem  Stoltenbergiem będzie dotyczyła m.in. podsumowania 20 lat polskiej obecności w NATO i 70-lecia samego Sojuszu, ale także przyszłości NATO, w tym rozwijania jego obecności na wschodniej flance.

 

Jak zaznaczył, temat ten poruszony zostanie zarówno w wymiarze sojuszniczym, jak i w kontekście negocjacji między Polską a USA na temat obecności wojsk amerykańskich w Polsce na zasadzie umowy dwustronnej.

 

- Chcemy, żeby ta obecność wojsk amerykańskich w Polsce była rozumiana jako część strategii całego Sojuszu, żeby to była obecność, która spowoduje, że cały region będzie mógł skorzystać z tej obecności - podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

  • Relacje NATO-UE

Drugim tematem podjętym przez Andrzeja Dudę i Jensa Stoltenberga - jak zapowiedział  Krzysztof Szczerski - będą relacje NATO-UE w kontekście wyborów europejskich i nowej obsady stanowisk w unijnych instytucjach.

 

- Jak każde nowe otwarcie będzie ono wiązało się z nowymi koncepcjami i wiemy, że wśród tych koncepcji pojawia się kwestia rozwijania zdolności obronnych Europy i polityki obrony w ramach UE -  wskazał minister.

 

Jak ocenił, jest to rzecz istotna „także z punktu widzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego”. - Polska jasno mówi, że jakikolwiek rozwój polityki obronnej w ramach UE nie może być na kursie kolizyjnym z NATO, nie może być wobec NATO konkurencyjny, jeżeli ma to sens, to tylko wtedy, jeśli będzie uzupełniać wysiłki NATO, bo to jest podstawowa struktura obrony kolektywnej w Europie. NATO jest gwarancją bezpieczeństwa europejskiego, NATO ma kolektywną klauzulę obrony, to jest jedyna klauzula, która powinna obowiązywać, jedyna, która powinna być fundamentem współpracy sojuszniczej na poziomie wojskowym - mówił Krzysztof Szczerski.

 

Zastrzegł jednocześnie, że są potrzebne działania UE w niektórych obszarach - np. mobilności wojskowej i rozwoju infrastruktury, która umożliwiłaby lepszą egzekucję zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO. - Jest rola dla Unii, jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa i obrony, ale na pewno nie jest to rola, która miałaby wypierać NATO, która miałaby być konkurencją wobec NATO, która miałaby tworzyć równoległe, paralelne struktury dowodzenia czy wzajemnej obrony - podsumował prezydencki minister.

 

  • Obecność wojsk amerykańskich w Polsce

Pytany, czy plany dotyczące wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce na zasadzie dwustronnej budzą w NATO niepokój, Krzysztof Szczerski zapewnił, że w tej sprawie nie było „żadnych niepokojących sygnałów czy niepokojów” ani ze strony sojuszników, ani Kwatery Głównej NATO w Brukseli.

 

Zwrócił przy tym uwagę, że model obecności sił USA w Polsce, który ma zostać rozwinięty, jest modelem już funkcjonującym. - W Polsce już dzisiaj mamy wojska amerykańskie pod flagą natowską i wojska amerykańskie pod flagą amerykańską, my tylko rozszerzamy tę obecność - mówił. W związku z tym - wskazał - nie jest ona dla sojuszników „czymś zaskakującym, nowym czy formatem, który jeszcze nie był testowany”. - On jest w praktyce testowany dzisiaj w Polsce, i to z wielkim sukcesem - dodał szef Gabinetu Prezydenta.

 

Jak zaznaczył, obowiązkiem Polski i USA jest „stałe briefowanie sojuszników na temat tych negocjacji i koncepcji zwiększenia obecności amerykańskiej w Polsce”. - I to się dzieje - w ramach spotkań ministrów obrony państw NATO i dwustronnie Polska informuje sojuszników na temat przebiegu tych rozmów i ich zaawansowania. Jest czymś oczywistym, że to nie jest coś, co jest przed sojusznikami w jakiś sposób ukrywane, słuchamy także ich opinii i głosów - powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Rozmowa Sekretarza Generalnego Paktu Północnoatlantyckiego z polskim Prezydentem jest zaplanowana na czwartek po południu w Belwederze.  (PAP/WP)

Poleć znajomemu