Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 7 marca 2019

Rzeszów. Minister Adam Kwiatkowski na obchodach 100. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli

  |   Rzeszów. Minister Adam Kwiatkowski na obchodach 100. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli Rzeszów. Minister Adam Kwiatkowski na obchodach 100. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli Rzeszów. Minister Adam Kwiatkowski na obchodach 100. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli Rzeszów. Minister Adam Kwiatkowski na obchodach 100. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli Rzeszów. Minister Adam Kwiatkowski na obchodach 100. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli

Etos codziennej, odpowiedzialnej służby ożywiał pokolenie, które wywalczyło wolną Rzeczpospolitą. Dzisiaj napełnia serca młodych kontynuatorów tradycji niepodległościowej i legionowej - przypomniał Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 100. rocznicy śmierci pułkownika Leopolda Lisa-Kuli  oraz uroczystości złożenia przyrzeczeń przez Orlęta i Strzelców Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. W Rzeszowie Prezydenta reprezentował minister Adam Kwiatkowski. 

 

Zobacz także: Prezydent: Drodzy Młodzi Strzelcy, serdecznie Wam gratuluję Obchody zainaugurowała msza święta w Kościele pw. Świętego Krzyża. Po Eucharystii uroczystości przeniosły się na Plac Farny przed pomnik płk. Leopolda Lisa-Kuli, tam odbyło się przyrzeczenie strzeleckie dziewcząt i chłopców z Jednostek Strzeleckich Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego „Życzę, aby Wasz hart ducha, wyszkolenie oraz znajomość historii Waszej małej ojczyzny i całej Polski pomogły Wam zrealizować ambitne plany. Nie zrażajcie się trudnościami i niepowodzeniami” – zwrócił się Andrzej Duda  do Młodych Strzelców w liście odczytanym przez prezydenckiego ministra. Adam Kwiatkowski złożył także wieniec przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli, wręczył również Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości za Zasługi dla Niepodległej. 

 

Obchody 100. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli  Prezydent RP objął Patronatem Narodowym. 

 

♦♦♦

 

Płk Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie koło Łańcuta. W 1911 r. przyjechał do Rzeszowa, w wieku 16 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego i przyjął pseudonim „Lis”.  Lis-Kula walczył pod Jastkowem, Kamionką, Kostiuchnówką, Kamienną i Kuklą. Ostatnia akcja pod jego dowództwem miała miejsce 6 marca 1919 r., kiedy to polscy żołnierze odbili zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. Lepold „Lis” Kula został ciężko ranny. Zmarł 7 marca w wieku 23 lat z powodu upływu krwi. Ciało bohatera przewieziono do Warszawy. Centralne uroczystości pogrzebowe odbyły się w Katedrze Wojska Polskiego (dawnej cerkwi prawosławnej) na Placu Saskim w Warszawie. Na szarfach wieńca od Naczelnika Państwa widniał napis „Mojemu dzielnemu chłopcu – Józef Piłsudski". Następnie przez Kraków przywieziono trumnę do Rzeszowa. 

 

Pogrzeb w Rzeszowie odbył się 16 marca 1919 r. Miasto ufundowało bohaterowi sarkofag z czerwonego piaskowca autorstwa Tadeusza Janika, a 18 września 1932 r. na placu Farnym pomnik, którego twórcą jest Wiktor Wittig. Pomnik ten był centrum uroczystości i obchodów świąt państwowych i narodowych, jednak 11 kwietnia 1940 r. Niemcy zniszczyli pomnik przeznaczając go na złom. Głowę, którą odkupił od ratuszowego stróża Franciszek Kotula przetrwała w Muzeum w Rzeszowie. Po wojnie pomnik odbudowano, 22 listopada 1992 r. został ponownie odsłonięty. Do Rzeszowa powrócił nie tylko pomnik, ale także pamięć „o Chłopcu z jasnym obliczem”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu