przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 21 marca 2019

Prezydent Węgier od piątku z wizytą w Polsce

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Węgry, Veszprém. Marzec 2018 r.

Prezydent Węgier János Áder z Małżonką będą w piątek i sobotę gościć w Polsce. Węgierska Para Prezydencka odwiedzi Kielce, gdzie wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser- Dudą wezmą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 roku naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech; został ustanowiony przez parlamenty obu krajów. W 2018 roku obchody odbyły się w węgierskim Veszprém. Gospodarzem tegorocznych obchodów są Kielce. PROGRAM PRASOWY >>>

 

Szef Gabinetu Prezydent RP Krzysztof Szczerski podkreślił, że dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został uchwalony przez parlamenty obu państw dla upamiętnienia wyjątkowej historii i więzi obu narodów. Zaznaczył, że w tym roku Prezydenci Polski i Węgier w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, odwiedzą m.in. wystawę poświęconą Węgrom ratującym Polaków podczas wojny.

 

- Warto pamiętać, że Kielce są bardzo mocno związane z historią polskiego państwa podziemnego i oporu podczas okupacji. Podczas tegorocznych obchodów nie zabraknie zatem wielu odniesień do tego heroicznego etapu naszej historii - powiedział minister Szczerski.

 

Podkreślił przy tym, że wspólne obchody to także dogodna okazja do rozmów ściśle politycznych i Prezydenci będą rozmawiać m.in. o stanie relacji dwustronnych, polityce regionalnej, europejskiej oraz wyzwaniach w zakresie obronności i bezpieczeństwa.

 

- Istotnym punktem dyskusji będzie polityka energetyczna oraz perspektywy związane z najbliższymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Przed nami także ważne wybory prezydenckie na Ukrainie, która jest ważnym partnerem tak dla Polski, jak i dla Węgier - dodał Krzysztof Szczerski.

 

Podkreślił, że duże znaczenie podczas polsko-węgierskich spotkań ma wymiar obywatelski. - Pary Prezydenckie, wraz z zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami różnych środowisk społecznych, wezmą udział w Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Kielce oraz zeszłoroczny gospodarz Dnia Przyjaźni, którym było Veszprém, słyną z doskonałych drużyn piłki ręcznej. Prezydenci będą kibicować polskim i węgierskim sportowcom podczas młodzieżowego turnieju piłki ręcznej - poinformował prezydencki minister.

 

Wizyta węgierskiej Pary Prezydenckiej rozpocznie się w piątek popołudniu w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach od ceremonii oficjalnego powitania Prezydenta Ádera i Małżonki przez polską Parę Prezydencką.

 

Następnie odbędzie się spotkanie obu Par Prezydenckich oraz spotkanie w „cztery oczy” Prezydentów Polski i Węgier. Później odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu Prezydentów, a po nich spotkanie z mediami. Obaj Prezydenci zabiorą też głos podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która odbędzie się w Kieleckim Teatrze Tańca.

 

W sobotę przed południem Prezydenci Polski i Węgier złożą kwiaty przy tablicy smoleńskiej oraz będą uczestniczyć w mszy św. w bazylice katedralnej, po której odbędzie się uroczystość odsłonięcia popiersia węgierskiego kompozytora i pianisty Béli Bartóka. Następnie Pary Prezydenckie zapalą znicze pod pomnikiem Szarych Szeregów poświęconym harcerzom poległym za Ojczyznę.

 

Ostatnim punktem oficjalnego programu wizyty będzie obecność Par Prezydenckich na młodzieżowym turnieju piłki ręcznej, który odbędzie się w Hali Legionów. (PAP/KG)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.