przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 21 marca 2019

Szef BBN: Z zadowoleniem przyjęto chęć zwiększenia naszego zaangażowania w Eurokorpusie

MON będzie podejmował decyzje, co do utrzymania naszego zaangażowania w Eurokorpusie i - ewentualnie - zabiegania o zwiększenie naszej pozycji, jeżeli państwa ramowe Eurokorpusu przyjmą taką rekomendację - powiedział Paweł Soloch, szef BBN. Stanowisko Polski przyjęto z zadowoleniem - zapewnił.

 

Szef BBN zakończył dwudniową wizytę w dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu. Wraz z nim w Strasburgu był zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. Krzysztof Król.

 

Po powrocie Paweł Soloch podkreślił, że wizyta ta "miała na celu zapoznanie się z planami i aktywnością Eurokorpusu". - Miała ona związek ze zgłoszoną przez Polskę gotowością podjęcia rozmów o utrzymaniu naszego zaangażowania w tej strukturze, co było inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra obrony narodowej - powiedział szef BBN.

 

Przypomniał, że w 2016 r. podjęta została decyzja o zmniejszeniu zaangażowania Polski w Eurokorpusie. - Kierowaliśmy tam znaczne środki, natomiast jego zadania nie były jasno zdefiniowane i ewoluowały w kierunku misji ekspedycyjnych na Południu. Nie uwzględniały chociażby nowych zagrożeń, które pojawiły się w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę - tłumaczył tamtą decyzję Paweł Soloch.

 

W jego ocenie sytuacja "znacząco się zmieniła" w 2018 r. - W związku z reformą struktur dowodzenia NATO, głównodowodzący siłami NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti przedstawił rekomendację nowych zadań Eurokorpusu. W tym związanych z przygotowywaniem się do dowodzenia operacjami o dużej skali w ramach Art. 5 (Traktatu Północnoatlantyckiego - PAP) na wschodniej flance. Co więcej w 2020 r. korpus będzie dowodził Siłami Odpowiedzi NATO, gdzie Polska będzie państwem wystawiającym główne siły do wchodzącej w ich skład Szpicy - wyjaśnił.

 

Dlatego - jak podkreślił minister Soloch - "jeżeli państwa ramowe Eurokorpusu przyjmą rekomendacje głównodowodzącego siłami NATO, MON będzie podejmował decyzje, co do utrzymania naszego zaangażowania oraz ewentualnie zabiegania o zwiększenie pozycji – czyli zmianie naszego statusu z państwa stowarzyszonego na państwo ramowe".

 

Paweł Soloch, który w Strasburgu rozmawiał właśnie o takiej możliwości, zapewnił, że "w gremiach wojskowych Eurokorpusu polskie stanowisko zostało przyjęte z dużym zadowoleniem". - Także z tego powodu, że polscy oficerowie pełnią dziś znacząca rolę w Eurokorpusie i wycofanie ich wiązałoby się z dużym osłabieniem struktury - dodał.

 

W jego ocenie Europa powinna "nadrabiać wieloletnie zaległości we wzmacnianiu potencjału militarnego". Zwiększając nakłady obronne i rozwijając współpracę z NATO, także przez takie struktury jak Eurokorpus.

 

- Dzięki temu, że Eurokorpus przeznaczony jest zarówno do operacji NATO, jak i UE, widzimy tę strukturę jako element zacieśniania współpracy między oboma organizacjami. Przypomnę, że decyzja o konieczności zacieśnienia takiej współpracy została podjęta na szczycie NATO w Warszawie - podkreślił Paweł Soloch.

 

- Polska poważnie traktuje rozwój europejskiej obronności, widziany właśnie w perspektywie zacieśniania więzi transatlantyckich. Nasze zaangażowanie w Eurokorpus jest tego przykładem. Jesteśmy jednym z państw wysyłających tam największą liczbę żołnierzy. Tak samo inwestujemy w rozwój Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie, gdzie państwami ramowymi obok Polski są Niemcy oraz Dania - zapewnił.

 

Eurokorpus to wielonarodowy korpus wysokiej gotowości, przewidziany do planowania i prowadzenia operacji na rzecz organizacji międzynarodowych, zwłaszcza UE i NATO, wobec których zachowuje jednak autonomię. Powołany w 1992 r. przez Francję i Niemcy rozpoczął działalność w 1993 r. Wkrótce potem Francja i Niemcy zdecydowały o otwarciu jednostki na inne państwa Unii Zachodnioeuropejskiej. Państwa ramowe Eurokorpusu - decydujące o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji - to oprócz krajów założycielskich Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi - o ograniczonych obowiązkach i prawach - są Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska.(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.