przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 22 marca 2019

Min. Mucha: Prezydent apelował o porozumienie ws. nauczycieli

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z Premierem Mateuszem Morawieckim apelował o porozumienie w sprawie oczekiwań nauczycieli - mówił Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, dodając, że Prezydent przywiązuje bardzo wielką wagę do tego, żeby ta sprawa została rozwiązana.

 

Minister, który był gościem porannej rozmowy w Radiu ZET, był pytany o efekty środowego spotkania Prezydenta z Premierem ws. nauczycieli. Paweł Mucha mówił, że to była dość długa rozmowa dotycząca spraw bieżących. - Nie ulega wątpliwości, że o sprawie nauczycieli Panowie rozmawiali. Prezydent się w tym zakresie wypowiadał też publicznie. Mówił, że jest zwolennikiem tego, żeby wynagrodzenie nauczycieli rosło. Wiemy, że to dziś jest nie tylko kwestia rządu, ale także stanowiska ZNP – zaznaczył wiceszef KPRP.


Dodał, że aby osiągnąć jakieś rozwiązanie, wypracować jakiś kompromis, to trzeba rozmawiać, prowadzić dialog i tutaj jest pytanie, czy stawianie jakichś postulatów zaporowych czy brak rozmowy ze strony ZNP może doprowadzić do rozwiązania problemu. - Podobnie jak pojawia się pytanie o kontekst kampanii wyborczej, która trwa do PE – ocenił.

 

– Prezydent apelował o porozumienie. Premier zapewniał, że strona rządowa pracuje nad porozumieniem. Natomiast mówił bardzo wyraźnie, że potrzeba tutaj oczywiście odpowiedniej aktywności ze strony Związku [Nauczycielstwa Polskiego] – powiedział Paweł Mucha.

 

Jak zastrzegł, bezpośrednio w tym spotkaniu nie uczestniczył. - Natomiast wiem od Prezydenta, że bardzo wielką wagę przywiązuje do tego, żeby ta sprawa została rozwiązana, a jest wiedzą powszechną to, że niektóre z postulatów czy form protestu, które dzisiaj proponuje przewodniczący Broniarz, są nieakceptowalne przez środowisko nauczycielskie  - dodał minister.


Wiceszef KPRP wskazywał, że dyskusja jest w toku, cały czas odbywają się spotkania, a w poniedziałek Rada Dialogu Społecznego będzie debatować także nad tą sprawą.

 

- Prezydent robi to, co leży w zakresie jego kompetencji. Wiemy, że za sferę budżetu państwa odpowiada premier, minister finansów, Rada Ministrów jako taka. Wiemy, że Prezydent nie ma bezpośrednio takich narzędzi, które pozwalałyby mu kształtować wysokość wynagrodzeń nauczycieli – podkreślił Paweł Mucha.

 

Minister akcentował, że nie możemy mówić o takich formach protestu, które dotykają dzieci, młodzież, maturzystów, nie możemy mówić o zakłóceniu egzaminu.

(KG)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.