przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 25 marca 2019

Szef BBN z wizytą w Bejrucie

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch rozpoczął w poniedziałek oficjalną wizytę w Bejrucie w związku z przygotowywaniami do udziału Polski w misji pokojowej ONZ w Libanie (UNIFIL) – poinformował rzecznik prasowy szefa BBN Marcin Skowron.
 

Powrót Polski do misji ONZ jest jednym z priorytetów polityki bezpieczeństwa Prezydenta Andrzeja Dudy. Już w 2015 r. podczas 70. Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Prezydent zadeklarował gotowość zwiększania przez Polskę bezpośredniego wkładu w utrzymywanie pokoju i zapewnianie bezpieczeństwa w ramach ONZ.
 

W Bejrucie szef BBN, wraz z przedstawicielami Sił Zbrojnych RP, w tym z dowódcą 12. Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Maciejem Jabłońskim, będzie rozmawiał z najwyższymi przedstawicielami libańskich władz oraz dowództwa UNIFIL na temat wzajemnej współpracy oraz warunków ewentualnego funkcjonowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
 

Udział Polski w operacji „błękitnych hełmów” w Libanie byłby zwieńczeniem podjętych z inicjatywy Prezydenta dwuletnich prac Ministerstwa Obrony Narodowej nad powrotem do operacji pokojowych, z których Polska wycofała się w 2009 r.
 

Polskie zaangażowanie związane jest także niestałym członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz polityką zapewniania bezpieczeństwa i wspierania sojuszników w regionie. W ostatnich latach Polska na Bliskim Wschodzie m.in. brała udział w działaniach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, a także wspiera armię Iraku w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.