przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 25 marca 2019

Min. Szczerski: Nikt nie kwestionuje udziału ZSRR w pokonaniu hitlerowskich Niemiec w 1945 r.

Nikt nie kwestionuje udziału Związku Radzieckiego w pokonaniu hitlerowskich Niemiec w 1945 r., natomiast rok 1939 ma inny kontekst historyczny - powiedział szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, tłumacząc brak zaproszenia dla Federacji Rosyjskiej na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

W poniedziałek rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow negatywnie ocenił decyzję Polski o niezaproszeniu Rosji na uroczystości związane z 80-leciem wybuchu II wojny światowej.

 

- Wszelkie uroczystości upamiętniające w jakimkolwiek kraju, poświęcone rocznicom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej czy II wojny światowej, bez udziału naszego kraju nie mogą być uważane za pełnowartościowe, ponieważ nie można przecenić roli naszego kraju w zakończeniu II wojny światowej - ocenił rzecznik Władimira Putina na briefingu prasowym. Jako Wielką Wojnę Ojczyźnianą w Rosji określa się ostatnie cztery lata (1941-45) II wojny światowej, kiedy to ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej.

 

Odnosząc się do tych słów przedstawiciela Kremla, Krzysztof Szczerski zapewnił, że „nikt nie kwestionuje udziału ZSRR w pokonaniu Niemiec hitlerowskich w roku 1945”. - W tym sensie obchody zakończenia wojny bez udziału Rosji byłyby rzeczywiście niepełne, natomiast rok 1939 ma zupełnie inny kontekst historyczny - wskazał prezydencki minister.

 

Jak dodał, przekaz organizowanych przez Polskę uroczystości „mówi o pokoju opartym na prawie, gwarancjach suwerenności terytorialnej państw i ich niepodzielności, bo wojna zaczęła się od naruszenia tych fundamentalnych zasad”. Przesłanie to - zdaniem polityka - „wybrzmi w pełni właśnie w tym gronie państw, które zostały zaproszone”.

 

Jak zaznaczył minister Szczerski, lista krajów zaproszonych do udziału w obchodach „ma wyłącznie charakter współczesny, nie jest komentarzem do historii ani podsumowaniem historii”.

 

- Obchodzimy tę rocznicę w gronie państw, które z nami blisko współpracują na rzecz pokoju opartego na prawie międzynarodowym, w tym na zasadzie suwerenności państw i nienaruszalności granic jako podstawie ładu międzynarodowego; są to państwa NATO, UE i Partnerstwa Wschodniego - mówił szef gabinetu Andrzeja Dudy.

 

Jak dodał, ten klucz doboru gości oznacza, że „tak naprawdę nikt tu nie jest wykluczony”. - Są tylko zaproszeni, nie ma niezaproszonych na te uroczystości, bo wszystkie kraje NATO, UE i Partnerstwa Wschodniego zostały zaproszone - stwierdził polityk. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.