Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 27 marca 2019

Minister Mucha: Centrum Usług Społecznych ma odpowiadać na potrzeby mieszkańców

  |   Rozmowa Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP Pawła Muchy na antenie TVP Szczecin Rozmowa Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP Pawła Muchy na antenie TVP Szczecin Rozmowa Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP Pawła Muchy na antenie TVP Szczecin

Centra Usług Społecznych to wyjście z kompleksową propozycją wsparcia dla wszystkich osób, które w jakimś momencie potrzebują pomocy  - mówił minister Paweł Mucha o prezydenckiej inicjatywie powołania w gminach Centrów Usług Społecznych.

 

Kancelaria Prezydenta skierowała projekt ustawy o Centrach Usług Społecznych do Sejmu pod koniec listopada ubiegłego roku. Zgodnie z koncepcją przyjętą w projekcie ustawy, centra będą tworzone w celu „zaspokajania przez gminę potrzeb wspólnoty samorządowej w zakresie określonych usług społecznych oraz koordynacji tych usług”; będą to nowe jednostki organizacyjne gmin, i zarazem nowe instytucje lokalnej polityki społecznej, służące rozwojowi i integracji usług społecznych, organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym.

 

- Centra będą działały na zasadzie tzw. „jednego okienka” - tłumaczył Paweł Mucha. - Wychodzimy w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom czy programom, które w wielu miejscach w Polsce są dzisiaj realizowane, a brak jest narzędzi prawnych, które pozawalałyby prowadzić tę działalność w sposób zorganizowany. Samorządowcy bardzo pozytywnie ten projekt oceniają – zapewnił minister Mucha. 

 

- Centrum Usług Społecznych ma odpowiadać na potrzeby mieszkańców, a tych wyzwań jest bardzo dużo. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku ten projekt stanie się obowiązującym prawem - podkreślił. 

 

Zobacz także: Trwa cykl konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich” W Barzkowicach (woj. zachodniopomorskie) minister Paweł Mucha wziął dziś udział w organizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP konferencji  z cyklu „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Celem spotkań jest prezentacja podejmowanych przez państwo działań, służących podnoszeniu jakości życia mieszkańców polskiej wsi. Jedną z prezentowanych inicjatyw jest prezydencki projekt ustawy o realizowaniu usług społecznych przez Centrum Usług Społecznych. 

Poleć znajomemu