Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 1 kwietnia 2019

Rzecznik Prezydenta: Cieszę się, że różne środowiska polityczne wracają do pomysłu Prezydenta

Cieszę się, że różne środowiska polityczne wracają do pomysłu pana Prezydenta – mówił minister Błażej Spychalski w rozmowie z Marcinem Wikło w  programie„Kwadrans polityczny” TVP1, komentując pomysł PSL, które chce wpisania do konstytucji zapisu o członkostwie Polski w UE i NATO. Dodał, że rozwiązanie proponowane przez głowę państwa było lepsze, ponieważ Andrzej Duda chciał zapytać w referendum, czy Polacy chcą wpisania do konstytucji zapisu o członkostwie UE i NATO, a jak zauważył, PSL chciałby to wpisać od razu.

 

Rzecznik Prezydenta skomentował także wynik I tury wyborów prezydenckich na Ukrainie. O najwyższy urząd będą w II turze walczyć komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko. - Z naszej perspektywy najważniejsze jest to, żeby bez względu na to kto wygra te wybory, żeby kurs prozachodni Ukrainy został utrzymany — stwierdził.


Błażej Spychalski, przechodząc już do tematów krajowych, podkreślił, iż problem ze strajkiem nauczycieli można rozwiązać jedynie siadając do stołu i negocjując. - Ja oczekuję tego, że rząd przedstawi program dojścia do tego, co oczekuje strona społeczna. Naturalnie to się nie może odbyć z dnia na dzień. To musi być proces. To nie ulega wątpliwości — powiedział, przypominając jednocześnie, że przez okres lat 2011-2015 nie było podwyżek płac dla nauczycieli.

 

Poruszono również wątek kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. PSL ogłosiło bowiem, że chce wpisania do konstytucji zapisu o członkostwie Polski w UE.

 

Cieszę się, że rożne środowiska polityczne wracają do pomysłu pana prezydenta, bo przypomnę, że jednym z pytań, które pan Prezydent chciał zadać w referendum, było to, czy Polacy są za tym, żeby wpisać obecność Polski w NATO i Unii Europejskiej do konstytucji - powiedział minister Spychalski.

 

Jednak rzecznik głowy państwa podkreślał, że rozwiązanie, które proponował Andrzej Duda, było lepsze. Chciał zapytać w referendum, czy Polacy chcą wpisania do konstytucji zapisu o obecności Polski w NATO i UE. Natomiast PSL chce od razu wpisać to w konstytucję -  stwierdził.

 

Poleć znajomemu